Hoppa till sidans innehåll

Omgång 2


Krönikan omg. 2

Då var vi igång med ännu en säsong med seriespel, i år har vi ett lag i elitserien för herrar och inget damlag i allsvenskan.

 

Elitserien

Jösse inledde seriepremiären med hemmamatch mot Team Pergamon.

De inledde med förlust 0-5 efter första serien, tog sedan andra med 4-1. Tredje serien förlorades med 2-3, sista serien vände de till vinst 5-0 och vann matchen med 11-9.

Karl-Johan Eliasson toppade med 891, följd av Markus Jansson på 860.

 

Mellanallsvenskan

Bågen startade säsongen med bortamatcher mot Vimmerby BK och Team Gamleby BC.

De fick två poäng med sig hem genom vinst med 11-9 mot Gamleby.

Vimmerby blev försvåra och matchen slutade i förlust 2-18.

Samuel Mäkinen toppade mot Vimmerby med 830, följd av Sander Kastås-Lindstad på 826. Mot Gamleby var Stefan Biehl i topp med 901, följd av Jonas Böhagen på 835.

 

Tegnér inledde säsongen med bortamatcher mot Nobel och Team Mariestad BK.

De fick två poäng med sig hem genom vinst med 12-8 mot Mariestad.

Nobel blev för svåra och matchen slutade i förlust 6-14.

Niclas Eriksson toppade mot Nobel med 950, följd av Daniel Nordström-Green på 904. Mot Mariestad var Michael Johannesson i topp med 898, följd av Niclas Eriksson på 852.

För Nobel toppade Christian Liljestrand med 1031, följd av Christopher Lehmus på 939.

 

Div. 1 Norra Svealand

Wåxnäs startade med bortamatcher mot BK Rättvik och Sandvikens AIK.

Båda matcherna slutade med förlust, 7-13 mot Rättvik och 3-17 mot Sandviken.

Emil Sjögren toppade mot Rättvik med 882, följd av Allan Hansen på 757. Mot Sandviken var Allan Hansen i topp med 820, följd av Bengt Bäcklund på 803.

 

Nobel F inledde serien med hemmamatch mot gästande BK Runan.

Gästerna blev försvåra och matchen slutade i förlust 4-16.

Jonathan Andersson toppade med 892, följd av Håkan Moberg på 794.

 

Taifun tog också emot gästande BK Runan i seriestarten.

De vann sin match med 17-3.

Linus Carlé toppade med 946, följd av Jonas Persson-Planefors på 886.

 

Kasi startade med hemmamatch mot gästande BwK Ankaret.

Matchen slutade oavgjort 10-10.

Torbjörn Wiktorsson toppade med 910, följd av Rolf Maajaakkola på 849.

 

Inga matcher för Jösse F i seriepremiären.

 

Div. 2 Västra Svealand

Tegnér F inledde serien med bortamatcher mot BK Loket och Asterix.

De fick en poäng med sig hem genom oavgjort 10-10 mot Loket.

Asterix blev försvåra och matchen slutade i förlust 6-14.

Peter Johannesson toppade mot Loket med 887, följd av Martin Adolfsson-Bergman på 883. Mot Asterix var Mathias Adolfsson-Bergman i topp med 811, följd av Jan-Erik Elf på 764.

För Asterix toppade Anders Berg med 830, följd av Filip Tuohino på 790.

 

Almen inledde serien med bortamatcher mot Karlslunds IF BF och BK Glam F1.

De fick två poäng med sig hem genom vinst mot Karlslund med 11-9.

Glam blev försvåra och matchen slutade i förlust 5-15.

John Sjöberg toppade mot Karlslund med 847, följd av Jessica Jansson på 775. Mot Glam var Perra Karlsson i topp med 767, följd av John Sjöberg på 737.

 

CarlstadHammarö IF och Gruvan inledde båda med hemmamatcher mot gästande Västerås SK BK F.

Båda hemmalagen vann sina matcher, CHIF med 13-7 och Gruvan med 12-8.

Björn Björklund toppade för CHIF med 765, följd av Kurt Lundqvist på 757.

För Gruvan toppade Janne Johansson med 848, följd av Jan-Erik Lööw på 789.

 

Bågen F fick besök av King Cobra BK i seriepremiären.

De vann sin match med 14-6.

Mikael Johansson toppade med 839, följd av Nora Kjellås på 820.

 

Kasi F och LC17 BK inledde seriestarten med hemmamatcher mot gästande Etuna BK.

Kasi spelade en jämn match som tyvärr slutade med förlust 9-11.

För LC17 slutade matchen oavgjort 10-10.

Kennet Näs toppade för Kasi med 805, tätt följd av Hans Andersson på 803.

För LC17 var Tom Thomsen i topp med 861, följd av Conny Juliusson på 839.

 

Div. 3 Västra Svealand

Fryken började med bortamatcher mot Karlstad BK och Taifun F.

De fick tre poäng med sig hem genom vinst med 15-5 mot KBK och oavgjort 10-10 mot Taifun.

Kennet Boström toppade för KBK med 875, följd av Christer Mellberg på 841.

För Taifun var Jonas Persson-Planefors i topp med 855, följd av Lennart Johansson på 842.

Kenneth Junior Tomasson toppade för Fryken mot KBK med 858, följd av Andreas Bönström på 839. Mot Taifun var Mattias Berglund i topp med 781, följd av Kenneth Junior Tomasson på 721.

 

Gruvan F inledde med bortamatcher mot Åmåls BC F och BC Säffle.

Båda matcherna slutade i förlust, 2-18 mot Åmål och 2-17 mot Säffle.

Joakim Nordén toppade för Säffle med 860, följd av Torbjörn Johansson på 790.

För Gruvan var Tobias Ambjörnsson i topp mot Åmål med 824, följd av Stefan Andersson på 668. Mot Säffle var Johan Johansson i topp med 675, följd av Adam Hultman på 653.

 

Sun Club och Almen F började med hemmamatcher mot gästande Fryken F.

Sun Club vann sin match med 15-5.

För Almen blev gästerna försvåra och matchen slutade i förlust 3-17.

Magnus Gullbrand toppade för Sun Club med 796, följd av Lennart Svärd på 786.

För Almen var Ingjald Forsén i topp med 756, följd av Nils Holmgren på 702.

Roland Bönström toppade för Fryken i båda matcherna, 876 mot Sun Club och 772 mot Almen. Liam Nilsson följde mot Sun Club på 701 och mot Almen följde Mohammed Aziz på 731

 

LC17 BK F inledde seriepremiären med hemmamatch mot gästande CarlstadHammarö IF F.

De vann sin match med 15-5.

Henrik Öhberg toppade för hemmalaget med 756, följd av Michael Gustafsson på 711.

För CHIF var Bosse Henriksson i topp med 747, följd av Bo Nilsson på 725.

 

Merrimac tog också emot gästande CarlstadHammarö IF F i seriepremiären.

De vann sin match med 19-1.

Elias Levänen toppade för hemmalaget med 889, följd av Kari Kuljunlathi på 831.

För CHIF var Bosse Henriksson i topp med 730, följd av Bo Nilsson på 655.

 

Dam Div. 1 Södra Svealand

Wåxnäsflickorna inledde med hemmamatch mot gästande BK Alley Team.

De spelade en jämn match som slutade med förlust 9-11.

Christina Felling toppade för hemmalaget med 704, följd av Caroline Carlsson på 624.

 

Solklot tog också emot gästande BK Alley Team i seriepremiären.

De vann sin match med 16-4.

Gunilla Jansson toppade med 763, följd av Maj-Britt Bohlin på 700 prick.

 

Inga matcher för Kulorna i seriepremiären.

 

Värmlands 4

Team Filipstad B mötte gästande Bågen B på sina hemmabanor i seriestarten.

Gästerna blev försvåra och matchen slutade i förlust 6-14.

Janet Jönsson toppade för hemmalaget med 742, följd av Marja Rintamäki på 661.

För Bågen var Joachim Einarsrud i topp med 844, följd av Magnus Olsson på 729.

 

CarlstadHammarö IF C inledde serien med att möta CarlstadHammarö IF D.

CHIF C vann matchen med 19-1.

Björn Björklund toppade för CHIF C med 794, följd av Shafi Ahmadi på 656.

För CHIF D var Lina Träff i topp med 541, följd av Teddy Svensson på 484.

 

Nobel B inledde serien med hemmamatch mot gästande Team X-näs.

Matchen slutade oavgjort 10-10.

Dan Berndt toppade för hemmalaget med 759, följd av Desirée Andersson på 644.

För Team X-näs var Lars Hofling i topp med 687, följd av Bengt Buhlin på 602.

Uppdaterad: 16 SEP 2019 15:48 Skribent: Madelene Lindberg
Epost: Adressen Gömd

FacebookYoutubeTwitter

BITS_logga 2014
enbanafritt

Lanetalk

 NM

Junior NM 13-16/11

SUL

BHL
Inbjudan

Idrottslyftet

 

 
Städa Sverige
 

 
bowlaren_liten
 
Sambla AB

Postadress:
Värmlands Bowlingförbund
Ventilgatan 1
653 45 Karlstad

Besöksadress:
Ventilgatan 1
653 45 Karlstad

Kontakt:
Tel: 0706544687
E-post: This is a mailto link

Se all info