Hoppa till sidans innehåll

Omgång 19


Krönikan omg. 19

 

Elitserien

Jösse tog emot gästande IKW/Köping BK hemma i Arvika.

De vann sin match med 18-2.

Niclas Lindholm toppade med 950, följd av Eric Sjöberg på 937.

 

Bågen tog också emot gästande IKW/Köping BK på hemmaplan.

Gästerna blev försvåra och matchen slutade i förlust 9-11.

Jonas Damme toppade med 859, följd av Joackim Biehl på 782.

 

Mellanallsvenskan

Taifun spelade bortamatcher i Stockholm mot Matteus-Pojkarna BK och AIK.

Båda matcherna slutade i förlust, 9-11 mot Matteus-Pojkarna och 5-15 mot AIK.

Marcus Rudolfsson toppade mot Matteus-Pojkarna med 884, följd av Robin Sandberg på 861. Mot AIK var Jonas Dahlin i topp med 873, följd av Brian Folkesson på 861.

Taifun kommer att spela i div 1 nästa säsong.

 

Tegnér spelade bortamatcher mot BK Örnen och Vimmerby BK.

Båda matcherna slutade i förlust, 6-13 mot Örnen och 9-11 mot Vimmerby.

Mikael Sten toppade mot Örnen med 843, tätt följd av Daniel Nordström-Green på 842. Mot Vimmerby var Niclas Eriksson i topp med 959, följd av Morgan Sehlin på 873.

Tegnér spelar kvalmatcher om en plats i elitserien, första matchen är mot Bodens BS 11-12 maj.

 

Nobel tog emot gästande Sundbybergs IK hemma i Karlskoga.

De vann sin match med 17-3.

Fem man över 900 med Sebastian Larsson-Kuusisto i topp med 996, följd av Peter Igelström 985, Christian Liljestrand 951, Pierre Röhnisch 905 och Klas Thunberg på 901.

Nobel spelar kvalmatcher om en plats i elitserien, första matchen är mot BK Glam 11-12 maj.

 

Div. 1 Norra Götaland

Nobel F spelade bortamatcher mot BK Oden Falköping och Bogesunds BK.

Båda matcherna slutade i förlust, 6-13 mot Oden och 4-16 mot Bogesund.

Stefan Nilsson toppade mot Oden med 926, följd av Christopher Lehmus på 874. Mot Bogesund var Tobias Nyström i topp med 817, följd av Leif Göthberg på 768.

Nobel F spelar kvalmatcher om en fortsatt plats i div 1, första matchen är mot Södra BK A 4-5 maj.

 

Wåxnäs tog emot gästande Jönköpings KK hemma på Nöjesfabriken.

De vann sin match med 14-6.

Isabelle Hultin toppade för hemmalaget med 976, följd av Emil Sjögren på 898.

Wåxnäs spelar kvalmatcher om en fortsatt plats i div. 1, första matchen är mot Team Lerum F1 4-5 maj.

 

Tegnér F tog också emot gästande Jönköpings KK på hemmaplan.

De vann sin match med 10-9.

Peter Hahn toppade för hemmalaget med 848, följd av Magnus Karlsson på 840.

Tegnér F kommer att spela i div 2 nästa säsong.

 

Div. 2 Västra Svealand

Taifun F spelade bortamatcher mot Almen och BC Säffle.

Båda matcherna slutade i förlust 4-16.

John Sjöberg toppade för Almen med 782, följd av Daniel Nilsson på 768.

För Säffle var Thomas Eriksson i topp med 905, följd av Marcus Karlsson på 746.

Lars Dedorson toppade för Taifun mot Almen med 804, följd av Remy Olsson på 757. Mot Säffle var Remy Olsson i topp med 697, följd av Lars Dedorson på 687.

Almen är klara för fortsatt spel i div 2.

BC Säffle kommer att spela i div 3 nästa säsong.

Taifun F kommer att spela i div 3 nästa säsong.

 

Gruvan spelade bortamatcher mot Åmåls BC och KS Edsbowlarna.

Båda matcherna slutade i förlust, 8-12 mot Åmål och 5-14 mot Ed.

Leif Johannesson toppade mot Åmål med 884, följd av Tobias Ambjörnsson på 827. Mot Ed var Niclas Norlin i topp med 837, följd av Janne Johansson på 803.

Gruvan spelar kvalmatch om en fortsatt plats i div 2 mot Fryken 11-12 maj.

 

Merrimac spelade bortamatcher mot Fryken och Bågen F.

Båda matcherna slutade i förlust, 8-12 mot Fryken och 4-16 mot Bågen.

Lars Thomasson toppade för Fryken med 911, följd av Tobias Eriksson på 905.

För Bågen var Sara Biehl i topp mad 957, följd av Werner Biehl på 930.

Elias Levänen toppade för Merrimac mot Fryken med 861, följd av Lejby Eriksson på 848. Mot Bågen var Albin Johansson i topp med 917, följd av Lejby Eriksson på 845.

Fryken spelar kvalmatch om en fortsatt plats i div 2 mot Gruvan 11-12 maj.

Bågen F spelar kvalmatcher om en plats i div 1, första matchen är mot Varta BK 4-5 maj.

Merrimac spelar kvalmatch om en fortsatt plats i div 2 mot BK Kåess F1 11-12 maj

 

Jösse F spelade bortamatcher mot BK Wik F och BK Kåess F1.

De fick två poäng med sig hem genom vinst mot Kåess med 11-9.

Wik blev försvåra och matchen slutade i förlust 5-15.

Kenneth Johansson toppade i båda matcherna, 779 mot Wik och 960 mot Kåess. Maria Svensson följde mot Wik på 737 och mot Kåess följde Torbjörn Gustavsson på 902.

Jösse F kommer att spela i div 1 nästa säsong.

 

Asterix tog emot gästande BK Skrufscha F hemma i Degerfors.

De vann sin match med 13-7.

Filip Tuohino toppade för hemmalaget med 862, följd av Anders Berg på 829.

Asterix spelar kvalmatcher om en plats i div 1, första matchen är mot Mini Arccus Club 4-5 maj.

 

Div. 2 Södra Svealand

Kasi och LC17 BK tog båda emot gästande BK Örnen F hemma i Karlskoga.

Båda hemmalagen vann sina matcher, Kasi med 13-7 och LC17 med 15-5.

Rainer Petrelius toppade för Kasi med 905, följd av Rolf Maajaakkola på 864.

För LC17 var Conny Juliusson i topp med 1020, följd av Tom Thomsen på 857.

Kasi kommer att spela i div 1 nästa säsong.

LC17 spelar kvalmatcher om plats i div 1, första matchen är mot Eksjö BK/EBOK A 4-5 maj.

 

Div. 3 Västra Svealand

Kasi F spelade bortamatcher mot Karlstad BK och Fryken F.

De fick fyra poäng med sig hem genom vinst med 15-5 mot KBK och 18-2 mot Fryken F.

Christer Mellberg toppade för KBK med 731, följd av Rickard Nyström på 700.

För Fryken var Johan Nilsson i topp med 714, följd av Björn Gottfridsson på 688.

Peter Andersson toppade för Kasi mot KBK med 815, tätt följd av Leif Borg på 813. Mot Fryken F var Leif Borg i topp med 865, följd av Rickard Karlsson på 793

Karlstad BK spelar kvar i div 3 nästa säsong.

Fryken F spelar kvar i div 3 nästa säsong.

Kasi F spelar kvalmatcher om en plats i div 2, första matchen är mot BK Wege 4-5 maj.

 

CarlstadHammarö IF F spelade bortamatcher mot Nobel F2 och BK Trix.

Båda matcherna slutade i förlust, 3-17 mot Nobel och 4-16 mot Trix.

Andreas Åhlberg toppade för Nobel med 840, följd av Villy Johansson på 765.

För CHIF var Daniel Borg i topp i båda matcherna, 731 mot Nobel och 777 mot Trix. Mikael Kratz följde i båda, 610 mot Nobel och 675 mot Trix.

Nobel F2 spelar kvar i div 3 nästa säsong.

CHIF F spelar kvar i div 3 nästa säsong.

 

CarlstadHammarö IF och Gruvan F tog båda emot gästande LC17 BK F hemma på X-näshallen.

CHIF vann sin match med 15-5.

För Gruvan blev gästerna försvåra och matchen slutade i förlust 2-18.

Christian Rogne toppade för CHIF med 904, följd av Björn Björklund på 835.

För Gruvan var Anders Milde i topp med 830, följd av Stefan Andersson på 735.

Bo Larsson toppade för LC17 mot CHIF med 811, följd av Henrik Öhberg på 784. Mot Gruvan var Henrik Öhberg i topp med 857, följd av Hans Gustavsson på 790.

CHIF kommer att spela i div 2 nästa säsong.

Gruvan F spelar kvar i div 3 nästa säsong.

LC17 F spelar kvar i div 3 nästa säsong.

 

Wåxnäsflickorna spelade bortamatcher mot Sun Club och Almen F.

Båda matcherna slutade i förlust, 3-17 mot Sun Club och 5-15 mot Almen.

Lennart Svärd toppade för Sun Club med 739, följd av Viktor Karlsson på 722.

För Almen var Susanne Jansson i topp med 739, följd av Lucas Nilsson på 721.

Camilla Myhre toppade för Wåxnäsflickorna mot Sun Club med 743, följd av Lill Mjöster på 642. Mot Almen var Tonje Mjöster i topp med 729, följd av Camilla Myhre på 702.

Sun Club spelar kvar i div 3 nästa säsong.

Almen F spelar kvar i div 3 nästa säsong.

Wåxnäsflickorna spelar kvar i div 3 nästa säsong.

 

Dam Norra Allsvenskan

Kulorna spelade sammandragsmatcher i Västerås mot Sandvikens AIK, Sollentuna BWK och Hammarby IF BF.

Alla tre matcherna slutade i förlust, 8-12 mot Sandviken, 5-15 mot Sollentuna och 6-14 mot Hammarby.

Virpi Forsebrink toppade mot Sandviken med 759, följd av Anette Clarélius på 740. Mot Sollentuna var Marianne Gustafsson i topp med 734, tätt följd av Anette Clarélius på 730. Mot Hammarby toppade Jeanette Svahn med 783, följd av Eva Falkenström på 746.

Kulorna spelar kvalmatch om en fortsatt plats i Norra Allsvenskan mot BK Elan 11-12 maj.

 

Dam Div. 1 Norra Götaland

Solklot tog emot gästande BK Alley Team hemma på Nöjesfabriken på lördag och på söndag spelade de bortamatch mot Skillingaryds IS.

De vann hemmamatchen med 14-6.

Skillingaryd blev försvåra och matchen slutade i förlust 3-17.

Annelie Johansson toppade mot Alley Team med 683, följd av Kicki Gillenäs på 668. Mot Skillingaryd var Else-Britt Stridsberg i topp med 732, följd av Annelie Johansson på 670.

på 706.

Solklot spelar kvar i div 1 nästa säsong.

 

Reserv 7

Sun Club B tog emot gästande Taifun B hemma på Idrottshuset.

Gästerna blev försvåra och matchen slutade i förlust 8-12.

Johan Holmgren toppade för Sun Club med 726, följd av Nils Holmgren och Simon Jansson som båda hade 643.

För Taifun var Jonas Persson-Planefors i topp med 881, följd av Tobias Edén på 719.

Uppdaterad: 08 APR 2019 13:52 Skribent: Madelene Lindberg
Epost: Adressen Gömd

FacebookYoutubeTwitter

BITS_logga 2014

enbanafritt

SUL

BHL
Inbjudan

Idrottslyftet

 Inbjudan till
sommarläger på
 bowlinggymnasiet
i Nässjö

 
Städa Sverige
 

 
bowlaren_liten
 
Sambla AB

Postadress:
Värmlands Bowlingförbund
Ventilgatan 1
653 45 Karlstad

Besöksadress:
Ventilgatan 1
653 45 Karlstad

Kontakt:
Tel: 0706544687
E-post: This is a mailto link

Se all info