Hoppa till sidans innehåll

Omgång 18


Krönikan omg. 18

 

Elitserien

Tegnér tog emot gästande Jösse hemma i Säffle.

Gästerna blev försvåra och matchen slutade i förlust 8-12.

Tre man över 900 för hemmalaget med Robin Sundfelt i topp med 959, följd av Daniel Nordström-Green 902 och Michael Johannesson på 901.

Fyra man över 900 för Jösse med Mattias Jansson i topp med 1033, följd av Markus Jansson 976, Mattias Melin 912 och Eric Sjöberg på 910.

 

Mellanallsvenskan

Bågen tog emot gästande Nobel hemma i Hagfors.

De vann sin match med 20-0.

Fyra man över 900 för hemmalaget med Alexander Beck i topp med 957, följd av Eric Jansson 937, Jonas Dammen 916 och Mikael Johansson på 909.

För Nobel var Anders Wåhlstedt i topp med 905, följd av Johan Igelström på 839.

 

Div. 1 Norra Svealand

Taifun och Wåxnäs tog båda emot gästande BK Glam F1 hemma på Nöjesfabriken.

Båda hemmalagen vann sina matcher, Taifun med 15-4 och Wåxnäs med 11-9.

Marcus Rudolfsson toppade för Taifun med 833, följd av Brian Folkesson på 824.

För Wåxnäs var Jan Cato Sparby i topp med 875, följd av Jimmy Lillemo på 833.

 

Kasi spelade bortamatcher mot BK Trol och Hammarby IF.

Båda matcherna slutade i förlust, 6-14 mot Trol och 8-12 mot Hammarby.

Torbjörn Wiktorsson toppade mot Trol med 852, följd av Rainer Petrelius på 817. Mot Hammarby var Rolf Maajaakkola i topp med 891, följd av Rainer Petrelius på 856.

 

Div. 2 Västra Svealand

Jösse F spelade bortamatcher mot Åmåls BC och CarlstadHammarö IF.

De fick två poäng med sig hem genom vinst mot CHIF med 11-8.

Åmål blev försvåra och matchen slutade i förlust 3-17.

Angelica Grönberg toppade för CHIF med 845, följd av Kristian Mjöster på 760.

Jonny Westin toppade för Jösse mot Åmål med 861, följd av Marita Svensson på 849. Mot CHIF var Kenneth Johansson i topp med 879, följd av Jonny Westin på 792.

 

BC Säffle och Tegnér F tog båda emot Bågen F hemma i Säffle.

Båda hemmalagen vann sina matcher, Säffle med 12-8 och Tegnér med 17-3.

Torbjörn Johansson toppade för Säffle med 816, följd av Thomas Eriksson på 806.

För Tegnér var Peter Johannesson i topp med 930, följd av Niclas Eriksson på 872.

Jan Johansson toppade för Bågen mot Säffle med 816, tätt följd av Hans Hedin på 815. Mot Tegnér var Samuel Mäkinen i topp med 836, följd av Kurt Simonsson på 753.

 

Asterix spelade bortamatcher mot King Cobra BK och Kopparbergs BK.

De fick två poäng med sig hem genom vinst med 11-9 mot King Cobra.

Kopparberg blev försvåra och matchen slutade i förlust 6-14.

Niklas Kjellman toppade i båda matcherna, 772 mot King Cobra och 850 mot Kopparberg. Juha Tuohino följde mot King Cobra på 747 och mot Kopparberg följde Kevin Falkeling på 776.

 

Nobel F tog emot gästande BK Loket hemma i Karlskoga.

De vann sin match med 19-1.

Pierre Röhnisch toppade för hemmalaget med 1020, följd av Dan Berndt på 947.

 

Almen tog också emot gästande BK Loket på sina hemmabanor.

De vann matchen med 14-6.

Johan Sax toppade för hemmalaget med 1017 och hade en 300-ing i fjärde serien, följd av Mattias Lindblom på 883.

 

Div. 3 Sydvästra Svealand

Kasi F och LC17 BK F tog båda emot gästande BK Friends hemma i Karlskoga.

Båda hemmalagen vann sina matcher, Kasi med 17-3 och LC17 med 10-9.

Leif Borg toppade för Kasi med 824, följd av Jan Nordqvist på 742.

För LC17 var Heinz Frederich i topp med 788, följd av Daniel Norevik på 763.

 

LC17 BK tog emot gästande BK Pliggen på hemmaplan.

De vann matchen med 16-4.

Conny Juliusson toppade för hemmalaget med 1027, följd av Per Lindh på 835.

 

Div. 3 Västra Svealand

Fryken F spelade borta mot KS Edsbowlarna F och Åmåls BC F.

Båda matcherna slutade i förlust, 3-17 mot Edsbowlarna och 8-12 mot Åmål.

Ann-Britt Persson toppade mot Edsbowlarna med 719, följd av Jan Wedin på 714. Mot Åmål var Annika Engström i topp med 708, tätt följd av Ann-Britt Persson på 707.

 

Fryken spelade bortamatcher mot Sun Club och Arvika West.

De fick fyra poäng med sig hem genom vinst i båda matcherna med 11-9.

Lennart Svärd toppade för Sun Club med 816, följd av Bror Claesson på 742.

För Arvika West var Jimmy Leverström i topp med 786, följd av Håkan Magnusson på 752.

Roland Bönström toppade för Fryken mot Sun Club med 770, följd av Anders Landegren på 746. Mot Arvika West var Joel Landegren i topp med 840, följd av Fredrik Hesselberg-Meyer på 816.

 

Gruvan och CarlstadHammarö IF F tog båda emot gästande Karlstad BK hemma på X-näshallen.

Gruvan vann sin match med 18-2.

För CHIF blev gästerna försvåra och matchen slutade i förlust 3-17.

Janne Johansson toppade för Gruvan med 864, följd av Bosse Larsson på 859.

För CHIF var Lennart Wester i topp med 742, följd av Åke Rask på 726.

Christer Mellberg toppade för KBK i båda matcherna, 806 mot Gruvan och 773 mot CHIF. Magnus Åberg följde mot Gruvan på 779 och mot CHIF följde Kennet Boström på 767.

 

Merrimac tog emot gästande Taifun F hemma i Filipstad.

Gästerna blev försvåra och matchen slutade i förlust 9-11.

Elias Levänen toppade för hemmalaget med 746, följd av Dan Axelsson på 742.

För Taifun var Lars Dedorson i topp med 799, följd av Remy Olsson på 719.

 

Dam Norra Allsvenskan

Kulorna spelade bortamatcher mot Sollentuna BWK, Sandvikens AIK och BK Elan i helgen.

De fick två poäng med sig hem genom vinst mot Elan med 10-9.

Sollentuna och Sandviken blev försvåra och båda matcherna slutade i förlust, 3-17 mot Sollentuna och 5-15 mot Sandviken.

Eva Falkenström toppade mot Sollentuna med 805, följd av Malin Palosaari på 773. Mot Sandviken var Malin Ahlgren i topp med 850, följd av Virpi Forsebrink på 747 och Malin Palosaari toppade mot Elan med 746, följd av Marianne Gustafsson på 707.

 

Dam Div. 1 Södra Svealand

Solklot spelade bortamatch mot BK Qvinns.

Qvinns blev försvåra och matchen slutade i förlust 8-12.

Annelie Johansson toppade med 718, följd av Ann Olsson på 675.

 

Wåxnäsflickorna spelade bortamatcher mot BK Alley Team och BK Kyrk.

Båda matcherna slutade i förlust, 6-14 mot Alley Team och 6-13 mot Kyrk.

Magdalena Milde toppade mot Alley Team med 745, följd av Anette Andersson på 651. Mot Kyrk var Kerstin Andersson i topp med 631, följd av Anette Andersson på 623.

 

Reserv 7

Karlstad BK B och Taifun B tog båda emot gästande CarlstadHammarö IF B hemma på Nöjesfabriken.

Båda hemmalagen vann sina matcher, KBK med 16-4 och Taifun med 19-1.

Irene Eriksson toppade för KBK med 645, följd av Björn Camén på 634.

För Taifun var Lars Lindström i topp med 678, följd av Torbjörn Nilsson på 671.

Elise Norqvist toppade för CHIF mot KBK med 580. Mot Taifun var Stefan Gustavsson i topp med 481, följd av Kristian Nilsson på 465.

 

Pollux och Sun Club B tog båda emot gästande CarlstadHammarö IF C hemma på Idrottshuset.

Båda hemmalagen vann sina matcher med 14-6.

Mikael Edesgård toppade för Pollux med 799, följd av Stefan Andersson på 726.

För Sun Club var Johan Holmgren i topp med 658, följd av Viktor Karlsson på 634.

Benny Styffe toppade för CHIF mot Pollux med 699, följd av Lars Hofling på 581. Mot Sun Club var Nina Spångberg i topp med 644, följd av Inga-Lena Johannesson på 525.

 

Bågen B tog emot gästande Gruvan B hemma i Hagfors.

Gästerna blev försvåra och matchen slutade i förlust 6-14.

Magnus Olsson toppade för hemmalaget med 735, följd av William Biehl på 721.

För Gruvan var Johan Johansson i topp med 799, följd av Anders Milde på 718.

 

Inga matcher för Team Filipstad denna omgång.

Uppdaterad: 12 MAR 2018 12:29
Skribent: Madelene Lindberg
Epost: Adressen Gömd

 FacebookYoutubeTwitter
 

Inbjudan till sommarläger 13-15/8 


BITS_logga 2014

Idrottslyftet

 
 
Städa Sverige
 
 

Samarbetspartners

Sedan starten 1991 har bowlingsporten tjänat över 725 miljoner på att sälja Folkspels produkter. Här finns ytterliggare möjligheter för er förening.

 
bowlaren_liten
Vägledning - Tidningsäventyr

Postadress:
Värmlands Bowlingförbund
Idrottens Hus, Box 10
651 02 Karlstad

Besöksadress:
Idrottens Hus, Industrigatan 1
652 21 Karlstad

Kontakt:
Tel: 010-47 64 770
E-post: This is a mailto link

Se all info