Hoppa till sidans innehåll

Omgång 17


Krönikan omg. 17

 

Elitserien

Bågen spelade borta mot Team Clan BK och BK Kaskad.

Båda matcherna slutade i förlust, 1-19 mot Team Clan och 5-15 mot Kaskad.

Joackim Biehl toppade mot Team Clan med 790, följd av Jonas Dammen på 782. Mot Kaskad var Dennis Hellbergh i topp med 847, följd av Jonas Dammen på 842.

 

Jösse spelade bortamatcher mot Team Pergamon BC och Team Alingsås BC.

Båda matcherna slutade i förlust, 7-13 mot Pergamon och 4-16 mot Alingsås.

Fyra man över 900 mot Pergamon med Robert Lindberg i topp med 986, följd av Niclas Lindholm 948, Björn Lindqvist 917 och Mattias Nilsson på 912. Mot Alingsås var Niclas Lindholm i topp med 987, följd av Eric Sjöberg på 957.

 

Mellanallsvenskan

Taifun spelade minisammandrag i Sandviken mot Sandvikens AIK och Ludvika BK.

De fick två poäng med sig hem genom vinst med 16-4 mot Sandviken.

Ludvika blev försvåra och matchen slutade i förlust 6-14.

Katarina Dahlin toppade mot Sandviken med 921, följd av Robert Källberg på 898. Mot Ludvika var Robin Sandberg i topp med 969, följd av Jonas Dahlin på 882.

 

Tegnér spelade också sammandragsmatcher i Sandviken mot Ludvika BK och Sandvikens AIK.

De fick två poäng med sig genom vinst med 13-7 mot Sandviken.

Ludvika var det starkare laget i en svängig match som slutade i förlust 9-11.

Daniel Nordström-Green toppade i båda matcherna, 1013 mot Sandviken och 923 mot Ludvika. Joakim Nordén följde i båda, 825 mot Sandviken och 911 mot Ludvika.

Niclas Eriksson slog till med en 300-ing i första serien mot Sandviken och fick ihop 907.

 

Nobel spelade minisammandrag i Örebro mot Matteus-Pojkarna BK och AIK.

Båda matcherna slutade i förlust, 8-12 mot Matteus-Pojkarna och 6-14 mot AIK.

Christian Liljestrand toppade mot Matteus-Pojkarna med 905, följd av Thomas Grankvist på 878. Mot AIK var Peter Igelström i topp med 944, följd av Christian Liljestrand på 907.

 

Div. 1 Norra Götaland

Tegnér F spelade bortamatcher mot BK Kåess och BK WIK.

Båda matcherna slutade i förlust, 4-15 mot Kåess och 7-12 mot WIK.

Michael Johannesson toppade mot Kåess med 972, följd av Peter Johannesson på 897. Mot WIK var Lars Lindh i topp med 834, följd av Magnus Karlsson på 828.

 

Wåxnäs spelade borta mot Team Mariestad BK F och Nobel F.

De fick två poäng med sig hem genom vinst mot Mariestad med 19-1.

Nobel blev försvåra och matchen slutade i förlust 5-15

Fyra man över 900 för Nobel med Christopher Lehmus i topp med 979, följd av Torgny Sundkvist 963, Stig Hermansson 923 och Dan Berndt på 905.

Isabelle Hultin toppade för Wåxnäs i båda matcherna, 950 mot Mariestad och 924 mot Nobel. Mikael Jakobsen följde mot Mariestad på 850 och mot Nobel följde Allan Hansen på 919.

 

Div. 2 Västra Svealand

Almen spelade borta mot Åmåls BC och KS Edsbowlarna.

Båda matcherna slutade i förlust, 7-13 mot Åmål och 6-14 mot Edsbowlarna.

Perra Karlsson toppade mot Åmål med 883, följd av John Sjöberg på 841. Mot Ed var Daniel Nilsson i topp med 777, följd av Gustav Green på 761.

 

BC Säffle spelade borta mot Trollhättan Dolphins BK och BK Skrufscha F.

Båda matcherna slutade i förlust, 4-16 mot Trollhättan och 9-11 mot Skrufscha.

Thomas Eriksson toppade mot Trollhättan med 824, följd av Christer Adolfsson på 802. Mot Skrufscha var Christer Adolfsson i topp med 800 prick, följd av Torbjörn Johansson på 788.

 

Taifun F tog emot gästande BK WIK F hemma på Nöjesfabriken.

Gästerna blev försvåra och matchen slutade i förlust 5-15.

Lars Dedorson toppade för hemmalaget med 776, följd av Per-Erik Nilsson på 770.

 

Merrimac tog också emot gästande BK WIK F på sina hemmabanor.

Gästerna blev försvåra och matchen slutade i förlust 7-13.

Dan Axelsson toppade med 849, följd av Elias Levänen på 843.

 

Jösse F tog emot gästande BK Kyrk F1 hemma i Arvika.

De vann sin match med 15-5.

Kenneth Johansson toppade för hemmalaget med 864, följd av Torbjörn Gustavsson på 832.

 

Gruvan tog också emot gästande BK Kyrk F1 på sina hemmabanor.

De vann sin match med 14-6.

Janne Johansson toppade för hemmalaget med 963 mot Bågen och 896, följd av Thomas Mjöster på 922.

 

Bågen F tog emot gästande Skövde AIK BK hemma i Hagfors.

De vann sin match med 11-9.

Nora Kjellås toppade med 852, tätt följd av Jan Påhlsson på 850.

 

Fryken tog också emot gästande Skövde AIK BK på hemmaplan.

Gästerna blev försvåra och matchen slutade i förlust 8-12.

Tobias Sätherström toppade för hemmalaget med 831, tätt följd av Lars Thomasson på 829.

 

Asterix tog emot gästande BK Kåess F1 hemma i Degerfors.

Gästerna blev försvåra och matchen slutade i förlust 9-11.

Anders Berg toppade för hemmalaget med 860, följd av Filip Tuohino på 855.

 

Div. 2 Södra Svealand

Kasi och LC17 BK tog båda emot gästande BK Kaskad F2 hemma i Karlskoga.

Båda hemmalagen vann sina matcher, Kasi med 12-8 och LC17 med 13-7.

Kennet Näs toppade för Kasi med 926, följd av Torbjörn Wiktorsson på 892.

För KC17 var Conny Juliusson i topp med 915, följd av Reino Vargeng på 858.

 

Div. 3 Västra Svealand

Fryken F tog emot gästande Nobel F2 hemma i Torsby.

De vann sin match med 11-9.

Kent Karlsson Gunnarsson toppade för hemmalaget med 730, följd av Ann-Britt Persson på 722.

För Nobel var Leif Göthberg i topp med 825, följd av Bertil Svensson på 728.

 

Karlstad BK tog också emot gästande Nobel F2 hemma på Nöjesfabriken.

De vann sin match med 14-6.

Christer Mellberg toppade för hemmalaget med 759, följd av Kennet Boström på 746.

För Nobel var Bertil Svensson i topp med 729, följd av Matti Maaranen på 684.

 

Almen F och Sun Club tog båda emot gästande CarlstadHammarö IF hemma på Idrottshuset.

Sun Club vann sin match med 11-9.

För Almen blev gästerna försvåra och matchen slutade i förlust 7-12.

Jimmy Grönros toppade för Almen med 879, följd av Mikael Edesgård på 826.

För Sun Club var Magnus Gullbrand i topp med 836, följd av Bror Claesson på 819.

Thomas Pettersson toppade för CHIF i båda matcherna, 770 mot Almen och 797 mot Sun Club. Kurt Lundqvist följde mot Almen på 763 och mot Sun Club följde Björn Björklund på 790.

 

LC17 BK F och Kasi F tog båda emot gästande Gruvan F hemma i Karlskoga.

Båda hemmalagen vann sina matcher, LC17 med 15-5 och Kasi med 17-3.

Hans Gustavsson toppade för LC17 med 788, följd av Åsa Söderberg på 741.

För Kasi var Rickard Karlsson i topp med 849, följd av Leif Borg på 842.

Janne Andersson toppade för Gruvan i båda matcherna, 709 mot LC17 och 822 mot Kasi. Sune Fridén följde mot LC17 på 694 och mot Kasi följde Eliot Estep på 739.

 

Wåxnäsflickorna och CarlstadHammarö IF F tog båda emot gästande BK Trix hemma på X-näshallen.

Gästerna blev försvåra för hemmalagen och båda matcherna slutade i förlust 3-17.

Caroline Carlsson toppade för Wåxnäsflickorna med 719, följd av Marie Milde på 698.

För CHIF var Lars Hofling i topp med 761, följd av Åke Rask på 694.

 

Dam Norra Allsvenskan

Kulorna tog emot gästande BK Stjärnan hemma i Karlskoga.

De vann sin match med 14-6.

Malin Palosaari toppade för hemmalaget med 796, följd av Marianne Gustafsson på 793.

 

Dam Div. 1 Norra Götaland

Solklot spelade bortamatcher mot BK Kyrk och Götene BK.

De fick fyra poäng med sig hem genom vinst mot Kyrk med 11-8 och Götene med 15-5.

Gunilla Jansson toppade mot Kyrk med 692, följd av Monika Wassberg på 690. Mot Götene var Monika Wassberg i topp med 736, följd av Annelie Johansson på 719.

 

Reserv 7

Sun Club B tog emot gästande Team Filipstad hemma på Idrottshuset.

Gästerna blev försvåra och matchen slutade i förlust 8-12.

Rasmus Eriksson toppade för hemmalaget med 670, följd av Nils Holmgren på 648.

För Filipstad var Elias Levänen i topp med 778, följd av Eva-Lotte Axelsson på 687.

 

B Taifun B tog också emot gästande Team Filipstad på hemmaplan.

Gästerna blev försvåra och matchen slutade i förlust 8-12.

Lars-Göran Andersson toppade för hemmalaget med 649, tätt följd av Lars Lindström på 646.

För Filipstad var Eva-Lotte Axelsson i topp med 699, följd av Marja Rintamäki på 641.

 

CarlstadHammarö IF C och CarlstadHammarö IF D tog båda emot gästande Bågen B hemma i X-näshallen.

Gästerna blev försvåra för båda hemmalagen, förlust med 3-17 för CHIF C och 2-18 för CHIF D.

Marcuz Ekström toppade för CHIF C med 636, följd av Sven Gustavsson på 588.

För CHIF D var Inga-Lena Johannesson i topp med 552, följd av Elise Norqvist på 502.

Joachim Einarsrud toppade för Bågen i båda matcherna, 818 mot CHIF C och 789 mot CHIF D. Magnus Olsson följde mot CHIF C på 693 och mot CHIF D följde Ola Sjöberg på 675.

Uppdaterad: 11 MAR 2019 13:28 Skribent: Madelene Lindberg
Epost: Adressen Gömd

FacebookYoutubeTwitter

BITS_logga 2014

enbanafritt

SUL

BHL
Inbjudan

Idrottslyftet

 Inbjudan till
sommarläger på
 bowlinggymnasiet
i Nässjö

 
Städa Sverige
 

 
bowlaren_liten
 
Sambla AB

Postadress:
Värmlands Bowlingförbund
Ventilgatan 1
653 45 Karlstad

Besöksadress:
Ventilgatan 1
653 45 Karlstad

Kontakt:
Tel: 0706544687
E-post: This is a mailto link

Se all info