Hoppa till sidans innehåll

Omgång 15


Krönikan omg. 15

 

Elitserien

Jösse spelade bortamatcher mot Team Clan och BK Kaskad.

Båda matcherna slutade i förlust, 9-11 mot Clan och 8-12 mot Kaskad.

Mattias Jansson toppade mot Clan med 862, följd av Linus Carle på 855. Mot Kaskad var Robert Lindberg i topp med 928, följd av Mattias Jansson på 873.

 

Bågen spelade borta mot BK Femtionian och BKF Falkenberg.

Båda matcherna slutade i förlust, 9-11 mot Femtionian och 6-13 mot Falkenberg.

Eric Jansson toppade mot Femtionian med 875, följd av Stefan Biehl och Joackim Biehl som båda hade 868. Mot Falkenberg var Jonas Dammen i topp med 916, följd av Joackim Biehl på 892.

 

Mellanallsvenskan

Taifun tog emot gästande Tegnér hemma på Nöjesfabriken.

Gästerna blev försvåra och matchen slutade i förlust 5-15.

Robert Källberg toppade för hemmalaget med 908, följd av Jonas Persson-Planefors på 896.

För Tegnér var Daniel Nordström-Green i topp med 1010, följd av Kristian Persson på 902.

 

Nobel tog emot gästande Djurgårdens IF hemma i Karlskoga.

De vann sin match med 18-2.

Fyra man över 900, Christian Liljestrand toppade med 991, följd av Anders Wåhlstedt 974, Klas Thunberg 939 och Peter Igelström på 919.

 

Div. 1 Norra Götaland

Nobel F tog emot gästande Kabaré BS hemma i Karlskoga.

Matchen slutade oavgjort 10-10.

Stefan Nilsson toppade för hemmalaget med 945, följd av Simon Nilsson på 868.

 

Tegnér F tog emot gästande BK June hemma i Säffle.

De vann sin match med 11-9.

Magnus Karlsson toppade med 858, följd av Peter Johannesson på 766.

 

Wåxnäs tog också emot gästande BK June på hemmaplan.

Gästerna blev försvåra och matchen slutade i förlust 8-12.

Mikael Jakobsen toppade med 832, följd av Emil Sjögren på 818.

 

Div. 2 Västra Svealand

Asterix spelade bortamatcher mot Fryken och Bågen F.

Båda matcherna slutade i förlust, 7-13 mot Fryken och 6-14 mot Bågen.

Tobias Eriksson toppade för Fryken med 1010, följd av Mattias Berglund på 817.

För Bågen var Hans Hedin i topp med 1042, följd av Sara Biehl på 846.

Filip Tuohino toppade för Asterix mot Fryken med 893, följd av Anders Berg på 835. Mot Bågen var Niklas Kjellman i topp med 896, följd av Filip Tuohino på 851.

 

Gruvan tog emot gästande BK Gärdet hemma på X-näshallen.

De vann sin match med 16-4.

Janne Johansson toppade för hemmalaget med 1016, följd av Thomas Mjöster på 916.

 

Jösse F tog också emot gästade BK Gärdet på sina hemmabanor.

De vann sin match med 13-7.

Ulf Hjalmarsson toppade med 821, följd av Tommy Österholm på 752.

 

Almen spelade bortamatcher mot BK Kåess F12 och BK Wik F.

De fick fyra poäng med sig hem genom vinst med 11-9 mot Kåess och 12-8 mot Wik.

Perra Karlsson toppade mot Kåess med 868, följd av John Sjöberg på 851. Mot Wik var John Sjöberg i topp med 835, följd av Bengt Johansson på 782.

 

BC Säffle spelade borta mot KS Edsbowlarna och Åmåls BC.

Båda matcherna slutade i förlust, 4-16 mot Ed och 1-19 mot Åmål.

Christer Adolfsson toppade mot Ed med 836, följd av Roger Björklund på 776. Mot Åmål var Mathias Adolfsson-Bergman i topp med 811, följd av Christer Adolfsson på 790.

 

Taifun F tog emot gästande Trollhättan Dolphins BK hemma på Nöjesfabriken.

Gästerna blev försvåra och matchen slutade i förlust 8-12.

Jonas Persson-Planefors toppade för hemmalaget med 830, följd av Rickard Folkesson

på 766.

 

Merrimac tog också emot Trollhättan Dolphins BK på sina hemmabanor.

Matchen slutade oavgjort 10-10.

Elias Levänen toppade med 963, följd av Johnny Svärd på 844.

 

Div. 2 Södra Svealand

LC17 BK och Kasi tog båda emot gästande IK Sleipner hemma i Karlskoga.

LC17 vann sin match med 16-4.

För Kasi blev gästerna försvåra och matchen slutade i förlust 8-12.

Stefan Snarberg toppade för LC17 med 882, följd av Conny på 862.

För Kasi var Per Thomassen i topp med 913, följd av Torbjörn Wiktorsson på 883.

 

Div. 3 Västra Svealand

Karlstad BK tog emot gästande BK Trix hemma på Nöjesfabriken.

De vann sin match med 15-5.

Håkan Edén toppade med 770, följd av Kennet Boström på 739.

 

Fryken F tog också emot gästande BK Trix på sina hemmabanor.

Gästerna blev försvåra och matchen slutade i förlust 9-11.

Åke Berglund toppade med 834, följd av Mikael Jönsson på 784.

 

Almen F och Sun Club tog båda emot CarlstadHammarö IF F hemma på Idrottshuset.

Båda hemmalagen vann sina matcher, Almen med 13-7 och Sun Club med 16-4.

Mattias Lindblom toppade för Almen med 799, följd av Jan-Erik Löf på 703.

För Sun Club var Viktor Karlsson i topp med 773, följd av Lennart Svärd på 765.

För CHIF toppade Benny Styffe i båda matcherna, 717 mot Almen och 714 mot Sun Club.  Markus Almberg följde mot Almen på 703 och mot Sun Club följde Åke Rask på 659.

 

CarlstadHammarö IF och Gruvan F tog båda emot gästade Nobel F2 hemma på X-näshallen.

Båda hemmalagen vann sina matcher, CHIF med 16-4 och Gruvan med 14-6.

Stig Eliasson toppade för CHIF med 874, följd av Svein-Erik Mjöster på 845.

För Gruvan var Sune Fridén i topp med 867, följd av Stefan Andersson på 802.

Leif Göthberg toppade för Nobel i båda matcherna, 854 mot CHIF och 841 mot Gruvan. Andreas Åhlberg följde i båda, 848 mot CHIF och 757 mot Gruvan.

 

Kasi F och LC17 BK F tog båda emot gästande Wåxnäsflickorna hemma i Karlskoga.

Kasi vann sin match med 16-4.

För LC17 slutade matchen oavgjort 10-10.

Robert Karlsson toppade för Kasi med 803, följd av Lennart Myhrman på 771.

För LC17var Henrik Öhberg i topp med 804, följd av Heinz Frederich på 770.

Camilla Myhre toppade för Wåxnäsflickorna mot Kasi med 858, följd av Marie Milde på 663. Mot LCI7 var Anette Andersson i topp med 808, följd av Camilla Myhre på 777.

 

Dam Norra Allsvenskan

Kulorna tog emot gästande BK Eva, Stockholm F hemma i Karlskoga.

De vann sin match med 13-7.

Virpi Forsebrink toppade för hemmalaget med 734, följd av Tarja Karlsson på 723.

 

Dam Div. 1 Norra Götaland

Solklots tog emot gästande BK Oden Falköping hemma på Nöjesfabriken.

De vann sin match med 14-6.

Annelie Johansson toppade för hemmalaget med 758, följd av Johanna Frykestam på 698.

 

Reserv 7

Sun Club B spelade bortamatcher mot Team Filipstad och Bågen B.

De fick tre poäng med sig hem genom vinst mot Bågen med 11-9 och oavgjort 9-9 mot Filipstad.

Maria Engström toppade för Filipstad med 775, följd av Janet Jönsson på 762.

För Bågen var Jan Johansson i topp med 769, följd av Magnus Olsson på 701.

Lennart Svärd toppade för Sun Club i båda matcherna, 840 mot Filipstad och 774 mot Bågen, Susanne Jansson följde i båda, 722 mot Filipstad och 730 mot Bågen.

 

CarlstadHammarö IF D och CarlstadHammarö IF C tog båda emot gästande Taifun B hemma på X-näshallen.

Gästerna blev försvåra för båda hemmalagen och matcherna slutade i förlust, 5-14 för CHIF D och 7-13 för CHIF C.

Catharina Ståhle toppade för CHIF D med 615, följd av Elise Norqvist på 469.

För CHIF C var Markuz Ekström i topp med 589, följd av William Andersson på 563.

Ove Pettersson toppade för Taifun mot CHIF D med 666, följd av Lars Lindström på 619. Mot CHIF C var Åke Falk i topp med 675, följd av Ove Pettersson på 635.

Uppdaterad: 25 FEB 2019 11:08 Skribent: Madelene Lindberg
Epost: Adressen Gömd

FacebookYoutubeTwitter

BITS_logga 2014

enbanafritt

SUL

BHL
Inbjudan

Idrottslyftet

 Inbjudan till
sommarläger på
 bowlinggymnasiet
i Nässjö

 
Städa Sverige
 

 
bowlaren_liten
 
Sambla AB

Postadress:
Värmlands Bowlingförbund
Ventilgatan 1
653 45 Karlstad

Besöksadress:
Ventilgatan 1
653 45 Karlstad

Kontakt:
Tel: 0706544687
E-post: This is a mailto link

Se all info