Hoppa till sidans innehåll

Omgång 14


Krönikan omg. 14

 

Elitserien

Bågen tog emot gästande Jösse hemma i Hagfors.

Gästerna blev försvåra och matchen slutade i förlust 8-11.

Jonas Dammen toppade för hemmalaget med 941, följd av Alexander Beck på 845.

För Jösse var Mattias Jansson i topp med 902, följd av Markus Jansson på 835.

 

Mellanallsvenskan

Nobel spelade borta mot Stureby BK F1 och Djurgårdens IF.

De fick två poäng med sig hem genom vinst mot Djurgården med 11-9.

Stureby blev försvåra och matchen slutade i förlust 7-12.

Johan Igelström toppade mot Stureby med 821, följd av Anders Wåhlstedt på 806. Mot Djurgården var Pierre Röhnisch och Sebastian Larsson Kuusisto båda i topp med 846, tätt följda av Anders Wåhlstedt på 845.

 

Taifun spelade borta mot BK Brio och BK Kaskad F1.

Båda matcherna slutade med förlust 8-12.

Brian Folkesson toppade mot Brio med 852, följd av Marcus Rudolfsson på 810. Mot Kaskad var Jonas Persson Planefors i topp med 901, följd av Thomas Harrysson och Robert Källberg som båda hade 882.

 

Inga matcher för Tegnér denna omgång.

 

Div. 1 Norra Götaland

Nobel F spelade bortamatch mot Team Mariestad BK F.

De vann sin match med 12-8.

Torgny Sundkvist toppade med 849, följd av Jonathan Andersson på 819.

 

Wåxnäs tog emot gästande Tegnér F hemma på Nöjesfabriken.

Gästerna blev försvåra och matchen slutade i förlust 7-13.

Bengt Bäcklund och Jan Cato Sparby toppade båda för hemmalaget med 823, följda av Peter Nenzén på 810.

För Tegnér var Kristian Persson i topp med 894, följd av Niclas Eriksson på 873.

 

Div. 2 Västra Svealand

BC Säffle tog emot gästande Almen hemma i Säffle.

Matchen slutade oavgjort 10-10.

Jonny Skoglund toppade för hemmalaget med 804, följd av Christer Adolfsson på 772.

För Almen var Daniel Nilsson i topp med 754, följd av Lucas Nilsson på 736.

 

Gruvan tog emot gästande Jösse F hemma på X-näshallen.

Gästerna blev försvåra och matchen slutade i förlust 8-12.

Tobias Ambjörnsson toppade för hemmalaget med 875, följd av Magdalena Milde på 821.

För Jösse var Ulf Hjalmarsson i topp med 903, följd av Björn Lindqvist på 891.

 

Taifun F tog emot gästande Merrimac hemma på Nöjesfabriken.

Gästerna blev försvåra och matchen slutade i förlust 9-11.

Rickard Folkesson toppade för hemmalaget med 810, följd av Lars Dedorson på 801.

För Merrimac var Elias Levänen i topp med 875, följd av Lejby Eriksson på 749.

 

Fryken tog emot gästande Bågen F på sina hemmabanor.

Gästerna blev försvåra och matchen slutade i förlust 8-12.

Tobias Sätherström toppade för hemmalaget med 867, följd av Andreas Bönström på 844.

För Bågen var Geir Ståle Kristiansen i topp med 956, följd av Samuel Mäkinen på 858.

 

Asterix spelade borta mot BK Gärdet.

De vann sin match med 12-8.

Niklas Kjellman toppade med 845, följd av Anders Berg på 825.

 

Div. 2 Södra Svealand

LC17 BK spelade derbymatch mot Kasi i hemmahallen.

Kasi vann matchen med 14-6.

Conny Juliusson toppade för LC17 med 871, följd av Stefan Snarberg på 857.

För Kasi var Rainer Petrelius i topp med 941, följd av Torbjörn Wiktorsson på 934.

 

Div. 3 Västra Svealand

Almen F spelade bortamatcher mot BK Trix och Nobel F2.

Båda matcherna slutade i förlust 8-12.

Christian Liljestrand toppade för Nobel med 870, följd av Stefan Nilsson på 849.

För Almen toppade Magnus Jansson i båda matcherna, 794 mot Trix och 783 mot Nobel. Jessica Jansson följde mot Trix på 775 och mot Nobel följde Bengt Johansson på 760.

 

Sun Club spelade bortamatcher mot Karlstad BK och Fryken F.

De fick två poäng med sig hem genom vinst mot KBK med 13-7.

Fryken blev försvåra och matchen slutade i förlust 7-13.

Jeanette Fors toppade för KBK med 691, följd av Christer Mellberg på 689.

För Fryken var Mikael Jönsson i topp med 757, följd av Johan Nilsson på 738.

Lennart Svärd toppade för Sun Club mot KBK med 774, följd av Rasmus Eriksson på 732.

Mot Fryken var Viktor Karlsson i topp med 759, följd av Rasmus Eriksson på 734.

 

LC17 BK F och Kasi F tog båda emot gästande CarlstadHammarö IF hemma i Karlskoga.

Gästerna blev försvåra för båda hemmalagen, förlust med 8-12 för båda hemmalagen.

Pajo Vujic toppade för LC17 med 803, följd av Michael Gustafsson på 792.

För Kasi var Leif Borg i topp med 840, följd av Robert Karlsson på 816.

Svein-Erik Mjöster toppade för CHIF mot LC17 med 915, följd av Christian Jakobsen på 872. Mot Kasi var Christian Rogne i topp med 928, följd av Roar Klevanger på 900.

 

Wåxnäsflickorna och CarlstadHammarö IF F spelade båda derbymatcher mot Gruvan F hemma på X-näshallen.

Gruvan vann båda matcherna, 13-7 mot Wåxnäsflickorna och 12-8 mot CHIF.

Anette Andersson toppade för Wåxnäsflickorna med 868, följd av Marie Milde på 683.

För CHIF var Kurt Lundqvist i topp med 770, följd av Stig Eliasson på 763.

Sune Fridén toppade för Gruvan mot Wåxnäsflickorna med 846, följd av Johan Johansson på 766. Mot CHIF var Johan Johansson i topp med 796, följd av Eliot Estep på 727.

 

Dam Norra Allsvenskan

Kulorna tog emot gästande AIK hemma i Karlskoga.

De vann sin match med 15-5.

Linda Wetterberg toppade för hemmalaget med 812, tätt följd av Tarja Karlsson på 810.

 

Dam Div. 1 Norra Götaland

Solklots matcher som skulle ha spelats i helgen har blivit framflyttade.

 

Reserv 7

Bågen B spelade bortamatcher mot Sun Club B och Taifun B.

De fick två poäng med sig hem genom vinst mot Taifun med 13-6.

Sun Club blev försvåra och matchen slutade i förlust 8-12.

Rasmus Eriksson toppade för Sun Club med 780, följd av Viktor Karlsson på 708.

För Taifun var Lars Lindström i topp med 614, följd av Leif Kärnqvist på 566.

Stefan Bäck toppade för Bågen mot Sun Club med 785, följd av Magnus Olsson på 634. Mot Taifun var Magnus Olsson i topp med 624, följd av Stefan Bäck på 615.

 

CarlstadHammarö IF C och CarlstadHammarö IF D tog båda emot gästande Team Filipstad hemma på X-näshallen.

Gästerna blev försvåra för båda hemmalagen och matcherna slutade i förlust, 0-20 för CHIF C och 1-19 för CHIF D.

Lars-Peter Johannesson toppade för CHIF C med 520, följd av Marcuz Ekström på 517.

För CHIF D var Elise Norqvist i topp med 536, följd av Christer Gyhlén Johansson på 510.

Janet Jönsson toppade för Filipstad mot CHIF C med 757, följd av Marja Rintamäki på 667. Mot CHIF D var Marja Rintamäki i topp med 730, följd av Janet Jönsson på 695.

Uppdaterad: 18 FEB 2019 13:28 Skribent: Madelene Lindberg
Epost: Adressen Gömd

FacebookYoutubeTwitter

BITS_logga 2014

enbanafritt

SUL

BHL
Inbjudan

Idrottslyftet

 Inbjudan till
sommarläger på
 bowlinggymnasiet
i Nässjö

 
Städa Sverige
 

 
bowlaren_liten
 
Sambla AB

Postadress:
Värmlands Bowlingförbund
Ventilgatan 1
653 45 Karlstad

Besöksadress:
Ventilgatan 1
653 45 Karlstad

Kontakt:
Tel: 0706544687
E-post: This is a mailto link

Se all info