Hoppa till sidans innehåll

Omgång 13


Krönikan omg. 13

Elitserien

Jösse tog emot gästande Team Alingsås BC emma i Arvika.

De vann sin match med 11-9.

Mattias Nilsson toppade för hemmalaget med 890, följd av Mattias Jansson på 875.

 

Bågen tog också emot gästande Team Alingsås BC på hemmaplan.

De vann sin match med 11-9.

Eric Jansson toppade för hemmalaget med 883, tätt följd av Thomas Linder på 881.

 

Mellanallsvenskan

Tegnér spelade bortamatcher mot BK Kaskad F1 och BK Brio.

De fick fyra poäng med sig hem genom vinst med 11-8 mot Kaskad och 11-9 mot Brio.

Tre man över 900 mot Kaskad med Mikael Sten i topp med 945, följd av Peter Johannesson 912 och Michael Johannesson på 908. Mot Brio Robin Sundfelt i topp med 890, följd av Kristian Person på 882.

 

Inga matcher för Taifun och Nobel denna omgång.

 

Div. 1 Norra Götaland

Tegnér F tog emot gästande BK Virveln hemma i Säffle.

En svajig match som slutade i förlust 9-11.

Morgan Sehlin var i topp för hemmalaget med 801, följd av Daniel Nordström-Green på 797.

 

Wåxnäs tog också emot gästande BK Virveln på sina hemmabanor.

De vann sin match med 14-6.

Fyra man över 900 för hemmalaget med Johan Sundler i topp med 950, följd av Isabelle Hultin 913, Jan Cato Sparby 912 och Erik Bonde på 904.

 

Nobel F tog emot gästande BK Edet hemma i Karlskoga.

De vann sin match med 13-7.

Christopher Lehmus toppade för hemmalaget med 905, följd av Jonathan Andersson på 859.

 

Div. 2 Västra Svealand

Jösse F tog emot gästande Almen hemma i Arvika.

De vann sin match med 12-8.

Ulf Hjalmarsson toppade för hemmalaget med 868, följd av Markus Jansson på 862.

För Almen var Mattias Lindblom i topp med 783, följd av Perra Karlsson på 767.

 

Gruvan tog också emot gästande Almen på hemmaplan.

De vann sin match med 16-4.

Leif Johannesson toppade för hemmalaget, följd av Janne Johansson på 906.

För Almen var Perra Karlsson i topp med 866, följd av Johan Sax på 790.

 

Bågen F tog emot gästande BC Säffle hemma i Hagfors.

De vann sin match med 16-4.

Hans Hedin toppade för hemmalaget med 920, följd av Alexander Beck på 899.

För Säffle var Christer Adolfsson i topp med 885, följd av Thomas Eriksson på 826.

 

Fryken tog också emot gästande BC Säffle på sina hemmabanor.

De vann sin match med 18-2.

Tobias Eriksson toppade för hemmalaget med 943, följd av Kenneth Junior Tomasson på 932.

För Säffle var Christer Adolfsson i topp med 840, följd av Mathias Adolfsson-Bergman på 774.

 

Merrimac spelade bortamatcher mot Asterix och BK Gärdet.

De fick två poäng med sig hem genom vinst mot Gärdet med 11-9.

Asterix blev försvåra och matchen slutade i förlust 3-17.

Niklas Kjellman toppade för Asterix med 891, följd av Jan-Erik Åkesson på 847.

För Merrimac toppade Elias Levänen i båda matcherna, 1003 mot Asterix och 888 mot Gärdet. Lejby Eriksson följde mot Asterix på 763 och mot Gärdet följde Albin Johansson på 827.

 

Taifun F spelade borta mot BK Kyrk F1 och Skövde AIK BK.

Båda matcherna slutade i förlust, 6-14 mot Kyrk och 5-15 mot Skövde.

Jonas Persson-Planefors toppade mot Kyrk med 887, följd av Lennart Johansson på 814. Mot Skövde var Per-Erik Nilsson i topp med 806, följd av Jonas Persson-Planefors på 782.

 

Div. 2 Södra Svealand

Kasi spelade borta mot BK Loket och BK Pliggen.

De fick fyra poäng med sig hem genom vinst med 15-5 mot Loket och 12-8 mot Pliggen.

Hans Andersson toppade mot Loket med 840, följd av Torbjörn Wiktorsson på 823. Mot Pliggen var Rainer Petrelius i topp med 800, följd av Hans Andersson på 789.

 

LC17 BK spelade bortamatcher mot BK Källar’n och Team Baltzar BC F.

De vann båda sina matcher och tog med sig fyra poäng hem, 13-7 mot Källar’n och 12-8 mot Baltzar.

Conny Juliusson toppade i båda matcherna, 915 mot Källar’n och 850 mot Baltzar. Raino Vargeng följde mot Källar’n på 884 och mot Baltzar följde Clas Nilsson på 809.

 

Div. 3 Västra Svealand

Gruvan F och CarlstadHammarö IF tog båda emot gästande Fryken F hemma på X-näshallen.

CHIF vann sin match med 17-3.

För Gruvan blev gästerna försvåra och matchen slutade i förlust 8-12.

Sune Fridén toppade för Gruvan med 769, följd av Gert Steen på 760.

För CHIF var Christian Rogne i topp med 877, följd av Christian Jakobsen på 867.

Åke Berglund toppade för Fryken mot Gruvan med 904, följd av Johnny Svensson på 791. Mot CHIF var Anders Landegren i topp med 775, följd av Mohammed Aziz på 769.

 

Sun Club och Almen F tog båda emot gästande Karlstad BK hemma på Idrottshuset.

Almen vann sin match med 12-8.

För Sun Club blev gästerna försvåra och matchen slutade i förlust 9-11.

Lennart Svärd toppade för Sun Club med 822, följd av Viktor Karlsson på 786.

För Almen var Susanne Jansson i topp med 812, följd av Jenny Wiesner på 743.

Kennet Boström toppade för KBK i båda matcherna, 789 mot Sun Club och 790 mot Almen. David Gambrick följde mot Sun Club på 753 och mot Almen följde Christer Mellberg på 740.

 

LC17 BK F och Kasi F tog båda emot gästande CarlstadHammarö IF F hemma i Karlskoga.

Båda hemmalagen vann sina matcher, LC17 med 16-4 och Kasi med 18-1.

Åsa Söderberg toppade för LC17 med 745, följd av Henrik Öhberg på 724.

För Kasi var Ronny Sundqvist i topp med 872, följd av Sebastian Karlsson på 833.

Mikael Kratz toppade för CHIF mot LC17 med 680, följd av Magnus Geijer på 628. Mot Kasi var Bo Nilsson i topp med 715, följd av Lars Bäckström på 629.

 

Wåxnäsflickorna spelade bortamatcher mot Nobel F2 och BK Trix.

Båda matcherna slutade i förlust, 5-15 mot Nobel och 2-18 mot Trix.

Bertil Svensson toppade för Nobel med 862, följd av Christopher Lehmus på 820.

För Wåxnäsflickorna var Marie Milde i topp med Nobel med 669, följd av Tonje Mjöster på 666. Mot Trix var Caroline Carlsson i topp med 697, följd av Marie Milde på 662.

 

Dam Norra Allsvenskan

Kulorna tog emot gästande BK Merci hemma i Karlskoga.

Gästerna blev försvåra och matchen slutade i förlust 4-16.

Ann-Sofie Falkeling toppade för hemmalaget med 744, följd av Marianne Gustafsson på 734.

 

Dam Div. 1 Norra Götaland

Solklot tog emot gästande Kvänums BK hemma på Nöjesfabriken.

Matchen slutade oavgjort 10-10.

Johanna Frykestam toppade för hemmalaget med 694, följd av Monika Wassberg på 657.

 

Reserv 7

Team Filipstad tog emot gästande CarlstadHammarö IF C på hemmabanorna.

De vann sin match med 17-2.

Eva-Lotte Axelsson toppade för hemmalaget med 747, följd av Marja Rintamäki på 634.

För CHIF var Klas Hallström Norström i topp med 604, följd av Albin Nordqvist på 525.

 

Bågen B tog också emot gästande CarlstadHammarö IF C på hemmaplan.

De vann sin match med 17-2.

Magnus Olsson toppade för hemmalaget med 751, följd av Krister Siivola på 670.

För CHIF var Albin Nordqvist i topp med 564, följd av Isak Melin på 404.

 

Taifun B tog emot gästande CarlstadHammarö IF D hemma på Nöjesfabriken.

De vann sin match med 12-8.

Ove Pettersson toppade för hemmalaget med 623, följd av Leif Kärnqvist på 567.

För CHIF var Elise Norqvist i topp med 547, följd av Catharina Ståhle på 544.

 

Sun Club tog också emot gästande CarlstadHammarö IF D på sina hemmabanor.

De vann sin match med 16-4.

Rasmus Eriksson toppade för hemmalaget med 765, följd av Johan Holmgren på 634.

För CHIF var Kristian Nilsson i topp med 575, följd av Stefan Gustavsson på 474.

Uppdaterad: 28 JAN 2019 13:57 Skribent: Madelene Lindberg
Epost: Adressen Gömd

FacebookYoutubeTwitter

BITS_logga 2014

SM
Individuella SM 2019
16/3 - 8/6
ParaSM
Para SM 2019
4/5 - 12/5

enbanafritt

SUL
Resultat och tabeller

BHL
Inbjudan

Idrottslyftet

 

 
Städa Sverige
 

 
bowlaren_liten
 
Sambla AB

Postadress:
Värmlands Bowlingförbund
Ventilgatan 1
653 45 Karlstad

Besöksadress:
Ventilgatan 1
653 45 Karlstad

Kontakt:
Tel: 0706544687
E-post: This is a mailto link

Se all info