Hoppa till sidans innehåll

Omgång 12


Krönikan omg. 12

 

Elitserien

Jösse tog emot gästande Kulladals BS hemma i Arvika.

Matchen slutade oavgjort 10-10.

Mattias Nilsson toppade för hemmalaget med 910, följd av Eric Sjöberg på 876.

 

Bågen tog också emot gästande Kulladals BS på hemmaplan.

Gästerna blev försvåra och matchen slutade i förlust 7-13.

Mikael Johansson toppade för hemmalaget med 823, följd av Jonas Dammen på 807.

 

Mellanallsvenskan

Nobel spelade minisammandrag i Nyköping mot BK Brio och BK Kaskad F1.

De fick två poäng med sig hem genom vinst med 11-9 mot Brio.

Kaskad blev försvåra och matchen slutade i förlust 8-12.

Klas Thunberg toppade mot Brio med 927, följd av Christian Liljestrand på 859. Mot Kaskad var Sebastian Larsson Kuusisto i topp med 845, följd av Thomas Grankvist på 821.

 

Tegnér och Taifun spelade minisammandrag i Säffle mot Stureby BK F1 och Djurgårdens IF.

Tegnér fick fyra poäng med i bagaget genom vinst i båda matcherna, 12-8 mot Stureby och 13-7 mot Djurgården.

Michael Johannesson toppade mot Stureby med 848, tätt följd av Pontus Svensson på 846. Mot Djurgården var Pontus Svensson i topp med 956, följd av Joakim Nordén på 842.

Taifun fick en poäng med sig hem genom oavgjort 10-10 mot Stureby.

Djurgården blev försvåra och matchen slutade i förlust 4-16.

Jonas Persson Planefors toppade mot Stureby med 787, följd av Jonas Dahlin på 777. Mot Djurgården var Jonas Dahlin i topp med 811, följd av Katarina Dahlin på 796.

 

Div. 1 Norra Götaland

Wåxnäs spelade borta mot BK Edet och Team Lerum BC.

Båda matcherna slutade i förlust, 9-11 mot Edet och 6-14 mot Lerum.

Isabelle Hultin toppade mot Edet med 845, följd av Mikael Jakobsen på 821. Mot Lerum var Bengt Bäcklund i topp med 930, följd av Jan Cato Sparby på 858.

 

Tegnér F spelade borta mot Nobel F och Team Mariestad BK F.

De fick två poäng med sig hem genom vinst med 12-7 mot Mariestad.

Nobel blev försvåra och matchen slutade i förlust 6-14.

Stig Hermansson toppade för Nobel med 924, följd av Christopher Lehmus på 901.

För Tegnér var Mikael Sten i topp mot Nobel med 993, följd av Dan Persson på 848. Mot Mariestad toppade Niclas Eriksson med 895, följd av Jan-Erik Elf på 857.

 

Div. 2 Västra Svealand

Fryken spelade bortamatcher mot Åmåls BC och KS Edsbowlarna.

Båda matcherna slutade i förlust, 3-17 mot Åmål och 5-15 mot Ed.

Kenneth Junior Tomasson toppade mot Åmål med 880, följd av Johnny Svensson på 833. Mot Ed var Tobias Sätherström i topp med 831, följd av Kenneth Junior Tomasson på 782.

 

Gruvan tog emot gästande Skövde AIK hemma på X-näshallen.

De vann sin match med 14-6.

Janne Johansson toppade för hemmalaget med 922, följd av Thomas Mjöster på 866.

 

Jösse F tog också emot gästande Skövde AIK på sina hemmabanor.

De vann sin match med 11-9.

Karl-Johan Eliasson toppade för hemmalaget med 885, följd av Thomas Brendengen på 790.

 

Merrimac tog emot gästande BK Skrufscha F hemma i Filipstad.

Matchen slutade oavgjort 10-10.

Lejby Eriksson toppade för hemmalaget med 856, följd av Kari Kuljunlathi på 797.

 

Taifun F tog också emot gästande BK Skrufscha F på hemmaplan.

De vann sin match med 11-9.

Lars Dedorson toppade för hemmalaget med 817, följd av Lennart Johansson på 780.

 

Bågen F spelade bortamatcher mot BK Wik F och BK Kåess F1.

Båda matcherna slutade i förlust, 9-11 mot Wik och 8-12 mot Kåess.

Mikael Johansson toppade mot Wik med 843, följd av Samuel Mäkinen på 803. Mot Kåess var Urban Ericsson i topp med 807, följd av Nora Kjellås och Stefan Bäck som båda hade 792.

 

Asterix tog emot gästande Trollhättan Dolphins BK hemma i Degerfors.

De vann sin match med 11-9.

Anders Berg toppade för hemmalaget med 835, följd av Filip Tuohino på 807.

 

BC Säffle tog emot gästande BK Kyrk F1 på sina hemmabanor.

Matchen slutade oavgjort 10-10.

Sören Larsson toppade för hemmalaget med 851, tätt följd av Mathias Adolfsson Bergman på 849.

 

Almen tog också emot gästande BK Kyrk F1 hemma på Idrottshuset.

Matchen slutade oavgjort 10-10.

Johan Sax toppade för hemmalaget med 834, följd av John Sjöberg på 793.

 

Div. 2 Södra Svealand

Kasi och LC17 BK tog båda emot gästande Team Södertälje hemma i Karlskoga.

Kasi vann sin match med 18-2.

LC17 spelade en jämn match som till sist slutade i förlust 9-11.

Torbjörn Wiktorsson toppade för Kasi med 899, följd av Rolf Maajaakkola på 879.

För LC17 var Conny Juliusson i topp med 890, följd av Clas Nilsson på 875.

 

Div. 3 Västra Svealand

Kasi F spelade bortamatcher mot BK Trix och Nobel F2.

De fick två poäng med sig genom vinst mot Nobel med 14-5.

Trix blev försvåra och matchen slutade i förlust 3-16.

Håkan Halldén toppade mot Trix med 799, följd av Anders Hörman på 775. Mot Nobel var Anders Hörman i topp med 906, följd av Robert Karlsson på 809.

För Nobel var Lars Henry Persson i topp med 810, följd av Kristoffer Strömberg på 807.

 

Almen F och Sun Club tog båda emot gästande Gruvan F hemma på Idrottshuset.

Båda hemmalagen vann sina matcher med 13-7.

Mikael Edesgård toppade för Almen med 795, följd av Andreas Wiesner på 736.

För Sun Club var Johan Holmgren i topp med 769, följd av Lennart Svärd på 760.

Stefan Andersson toppade för Gruvan mot Almen med 750, följd av Tobias Ambjörnsson på 701. Mot Sun Club var Tobias Ambjörnsson i topp med 764, följd av Johan Johansson på 708.

 

LC17 BK F spelade bortamatcher mot Karlstad BK och Fryken F.

De fick fyra poäng med sig hem genom vinst med 14-6 mot KBK och 16-4 mot Fryken.

Magnus Åberg toppade för KBK med 761, följd av Kennet Boström på 721.

För Fryken var Roland Bönström i topp med 789, följd av Svein Kristiansen på 694.

Peter Johansson toppade för LC17 mot KBK med 832, följd av Pajo Vujic på 800. Mot Fryken var Pajo Vujic i topp med 793, följd av Hans Andersson på 743.

 

CarlstadHammarö IF spelade bortamatcher mot CHIF F och Wåxnäsflickorna hemma på X-näshallen.

De fick fyra poäng med sig genom vinst med 20-0 mot CHIF F och 16-4 mot Wåxnäsflickorna.

Peter Nilsson toppade för CHIF F med 685, följd av Bosse Henriksson på 666.

För Wåxnäsflickorna var Camilla Myhre i topp med 769, följd av Tonje Mjöster på 699.

Christian Jakobsen toppade för CHIF mot CHIF F med 920, följd av Christian Rogne på 838. Mot Wåxnäsflickorna var Christian Rogne i topp med 806, följd av Svein-Erik Mjöster på 791.

 

Dam Norra Allsvenskan

Kulorna spelade bortamatcher mot BK Eva, Stockholm F och BK Stjärnan.

Båda matcherna slutade i förlust, 7-12 mot Eva och 3-17 mot Stjärnan.

Ann-Sofie Falkeling toppade mot Eva med 697, följd av Malin Palosaari på 691. Mot Stjärnan var Linda Wetterberg i topp med 742, följd av Marianne Gustafsson på 723.

 

Dam Div. 1 Norra Götaland

Solklot spelade två matcher på hemmaplan i helgen, mot GoIF Fram och Skillingaryds IS.

De vann båda sina matcher, 13-7 mot Fram och 15-5 mot Skillingaryd.

Annelie Johansson toppade mot Fram med 706, följd av Ann Olsson på 694. Mot Skillingaryd var Gunilla Jansson i topp med 686, följd av Johanna Frykestam på 678.

 

Reserv 7

Taifun B spelade bortamatcher mot Team Filipstad och Bågen B.

De fick två poäng med sig hem genom vinst med 11-9 mot Filipstad.

Bågen blev försvåra och matchen slutade i förlust 4-16.

Timo Kuljunlathi toppade för Filipstad med 715, följd av Marja Rintamäki på 674.

För Bågen var Joachim Einarsrud i topp med 867, följd av Krister Siivola på 726.

Remy Olsson toppade för Taifun i båda matcherna, 755 mot Filipstad och 686 mot Bågen. Åke Falk följde mot Filipstad på 699 och mot Bågen följde Per-Olov Karlberg på 620.

 

Sun Club spelade bortamatcher mot CHIF D och CHIF C.

De fick fyra poäng med sig hem genom vinst med 18-2 mot CHIF D och 14-6 mot CHIF C.

Catharina Ståhle toppade för CHIF D med 603, följd av Lina Träff på 548.

För CHIF C var Albin Nordqvist i topp med 593, följd av Klas Hallström Norström på 546.

Viktor Karlsson toppade för Sun Club i båda matcherna, 798 mot CHIF D och 780 mot CHIF C. Anton Gustavsson följde i båda, 777 mot CHIF D och 715 mot CHIF C.

Uppdaterad: 21 JAN 2019 13:32 Skribent: Madelene Lindberg
Epost: Adressen Gömd

FacebookYoutubeTwitter

BITS_logga 2014

enbanafritt

SUL

BHL
Inbjudan

Idrottslyftet

 Inbjudan till
sommarläger på
 bowlinggymnasiet
i Nässjö

 
Städa Sverige
 

 
bowlaren_liten
 
Sambla AB

Postadress:
Värmlands Bowlingförbund
Ventilgatan 1
653 45 Karlstad

Besöksadress:
Ventilgatan 1
653 45 Karlstad

Kontakt:
Tel: 0706544687
E-post: This is a mailto link

Se all info