Hoppa till sidans innehåll

Omgång 11


Krönikan omg. 11

 

Elitserien

Inga matcher denna omgång.

 

Mellanallsvenskan

Inga matcher denna omgång.

 

Div. 1 Norra Götaland

Nobel F spelade bortamatcher mot BK 64 och BK Kyrk.

Båda matcherna slutade med förlust 3-17.

Christopher Lehmus toppade i båda matcherna, 810 mot BK 64 och 809 mot Kyrk. Stefan Nilsson följde mot BK 64 på 799 och Håkan Moberg följde mot Kyrk på 806.

 

Wåxnäs tog emot gästande Bogesunds BK hemma på Nöjesfabriken.

De vann sin match med 13-7.

Emil Sjögren toppade för hemmalaget med 975, följd av Johan Sundler på 915.

 

Tegnér F tog också emot gästande Bogesunds BK på hemmaplan.

De vann sin match med 14-6.

Niclas Eriksson toppade för hemmalaget med 922, följd av Jan-Erik Elf på 826.

 

Div. 2 Västra Svealand

Gruvan spelade borta mot Trollhättan Dolphins och BK Skrufscha F.

Båda matcherna slutade med förlust, 9-11 mot Trollhättan och 9-10 mot Skrufscha.

Magdalena Milde toppade mot Trollhättan med 781, följd av Mikael Lindberg på 777. Mot Skrufscha var Janne Johansson i topp med 838, följd av Leif Johannesson på 831.

 

Jösse F spelade bortamatcher mot KS Edsbowlarna och Åmåls BC.

Båda matcherna slutade oavgjort 10-10.

Mattias Melin toppade i båda matcherna, 920 mot Edsbowlarna och 942 mot Åmål. Björn Lindqvist följde mot Ed på 898 och mot Åmål följde Raymond Jansson på 879.

 

Taifun F tog emot gästande BK Kåess F1 hemma på Nöjesfabriken.

De vann sin match med 11-9.

Jonas Persson-Planefors toppade för hemmalaget med 996 och en 300-ing i sista serien, Marcus Rudolfsson följde på 830.

 

Merrimac tog också emot gästande BK Kåess F1 på hemmaplan.

Gästerna blev försvåra och matchen slutade i förlust 8-12.

Lejby Eriksson toppade för hemmalaget med 924, följd av Elias Levänen på 859.

 

Almen tog emot gästande Asterix hemma på Idrottshuset.

De vann sin match med 16-3.

John Sjöberg toppade för hemmalaget med 850, följd av Johan Sax på 806.

För Asterix var Anders Berg i topp med 806, följd av Marcus Visuri på 717.

 

BC Säffle tog också emot gästande Asterix på hemmabanorna.

Gästerna blev försvåra och matchen slutade med förlust 4-16.

Christer Adolfsson toppade för hemmalaget med 746, följd av Torbjörn Johansson på 698.

För Asterix var Niklas Kjellman i topp med 883, följd av Anders Berg på 761.

 

Fryken tog emot gästande BK Gärdet hemma i Torsby.

De vann sin match med 12-8.

Tobias Eriksson toppade för hemmalaget med 879, följd av Kenneth Tomasson på 810.

 

Bågen F tog också emot gästande BK Gärdet på sina hemmabanor.

Gästerna blev försvåra och matchen slutade med förlust 5-15.

Stefan Bäck toppade för hemmalaget med 720, tätt följd av Hans Hedin på 719.

 

Div. 2 Södra Svealand

LC17 BK och Kasi tog båda emot gästande Mini Arccus Club F hemma i Karlskoga.

Båda hemmalagen vann sina matcher, LC17 med 15-5 och Kasi med 16-4.

Clas Nilsson toppade för LC17 med 868, följd av Klas Bergman på 799.

För Kasi var Torbjörn Wiktorsson i topp med 879, följd av Per Thomassen på 868.

 

Div. 3 Västra Svealand

LC17 BK F spelade mot Kasi F hemma i Karlskoga.

Kasi vann matchen med 13-7.

Tom Thomsen toppade för LC17 med 909, följd av Hans Gustavsson på 817.

För Kasi var Anders Hörman i topp med 859, följd av Ronny Sundqvist på 807.

 

Nobel F2 tog emot gästande BK Trix hemma i Karlskoga.

Gästerna blev försvåra och matchen slutade i förlust 6-14.

Stig Hermansson toppade för hemmalaget med 882, följd av Andreas Åhlberg 856.

 

Almen F spelade match mot Sun Club hemma på Idrottshuset.

Sun Club vann matchen med 11-9.

Gustav Green toppade för Almen med 761, följd av Mikael Edesgård på 757.

För Sun Club var Lennart Svärd i topp med 802, följd av Viktor Karlsson på 731.

 

Fryken F tog emot gästande Karlstad BK hemma i Torsby.

De vann sin match med 16-4.

Tobias Sätherström toppade för hemmalaget med 854, följd av Kenneth Junior Tomasson på 771.

För KBK var Christer Mellberg i topp med 706, tätt följd av Kennet Boström på 705.

 

CarlstadHammarö IF F spelade match mot Wåxnäsflickorna hemma på X-näshallen.

De vann matchen med 12-8.

Björn Björklund toppade för CHIF med 811, följd av Roar Klevanger på 708.

För Wåxnäsflickorna var Tonje Mjöster i topp med 750, följd av Anette Andersson på 710.

 

Gruvan F spelade mot CarlstadHammarö IF hemma på X-näshallen.

CHIF blev försvåra och matchen slutade i förlust 5-15.

Sune Fridén toppade för Gruvan med 751, följd av Johan Johansson på 740.

För CHIF var Christian Rogne i topp med 832, följd av Stig Eliasson på 806.

 

Dam Norra Allsvenskan

Kulorna spelade två hemmamatcher i helgen mot BK Eva, Stockholm och en uppskjuten mot AIK.

Eva blev försvåra och matchen slutade i förlust 6-14.

Matchen mot AIK slutade oavgjort 10-10.

Åsa Söderberg toppade i båda matcherna, 681 mot Eva och 750 mot AIK. Malin Palosaari följde mot Eva på 679 och mot AIK följde Anette Clarélius på 737.

 

Dam Div. 1 Norra Götaland

Solklot spelade bortamatcher mot BK Qvinns och BK Alley Team. Båda matcherna slutade i förlust 6-14.

Annelie Johansson toppade mot Qvinns med 718, följd av Maj-Britt Bohlin på 659. Mot Alley Team var Else-Britt Stridsberg i topp med 702, följd av Monika Wassberg på 689.

 

Reserv 7

Taifun B tog emot gästande Sun Club B hemma på Nöjesfabriken.

Gästerna blev försvåra och matchen slutade i förlust 9-11.

Leif Kärnqvist toppade för hemmalaget med 618, följd av Åke Falk på 596.

För Sun Club var Rasmus Eriksson i topp med 633, följd av Viktor Karlsson på 620.

 

Team Filipstad tog emot gästande Bågen B hemma i Filipstad.

De vann sin match med 13-7.

Maria Engström toppade för hemmalaget med 734, följd av Mikko Palonen på 706.

För Bågen var Werner Biehl i topp med 735, följd av Magnus Olsson på 660.

 

CarlstadHammarö IF C mötte CarlstadHammarö IF D hemma på X-näshallen.

De vann sin match med 12-8.

Magnus Geijer toppade för CHIF C med 638 följd av Markuz Ekström 576.

För CHIF D var Catharina Ståhle i topp med 651, följd av Elise Norqvist på 532.

Uppdaterad: 14 JAN 2019 11:22 Skribent: Madelene Lindberg
Epost: Adressen Gömd

FacebookYoutubeTwitter

BITS_logga 2014

SM
Individuella SM 2019
16/3 - 8/6
ParaSM
Para SM 2019
4/5 - 12/5

enbanafritt

SUL
Resultat och tabeller

BHL
Inbjudan

Idrottslyftet

 

 
Städa Sverige
 

 
bowlaren_liten
 
Sambla AB

Postadress:
Värmlands Bowlingförbund
Ventilgatan 1
653 45 Karlstad

Besöksadress:
Ventilgatan 1
653 45 Karlstad

Kontakt:
Tel: 0706544687
E-post: This is a mailto link

Se all info