Hoppa till sidans innehåll

Omgång 10


Krönikan omg. 10

 

Elitserien

Inga matcher denna omgång.

 

Mellanallsvenskan

Inga matcher denna omgång.

 

Div. 1 Norra Svealand

Wåxnäs spelade bortamatcher mot Glam F och Kasi.

De fick två poäng med sig hem genom vinst mot Kasi med 11-9.

Glam blev försvåra och matchen slutade i förlust 3-17.

Asko Juola och Torbjörn Wiktorsson toppade båda för Kasi med 925, följda av Rainer Petrelius på 899.

För Wåxnäs toppade Allan Hansen mot Glam med 819, följd av Bengt Bäcklund på 797. Mot Kasi var Erik Bonde i topp med 873, följd av Jimmy Lillemo på 867.

 

Taifun spelade bortamatcher mot BK Trol och Hammarby IF.

De fick två poäng med sig hem genom vinst mot Hammarby med 12-8.

Matchen mot Trol slutade i förlust 9-11.

Marcus Rudolfsson toppade mot Trol med 875, följd av Brian Folkesson på 868. Mot Hammarby var Jonas Persson-Planefors i topp med 886, följd av Katarina Dahlin på 852.

 

Div. 2 Västra Svealand

BC Säffle spelade borta mot CarlstadHammarö IF och Åmåls BC.

De fick ett poäng med sig hem genom oavgjort 10-10 mot Åmål.

CHIF blev försvåra och matchen slutade i förlust 8-12.

Angelica Grönberg toppade för CHIF med 920, följd av pappa Kurt ”Jubal” Lundqvist på 917.

För Säffle toppade Jonny Skoglund i båda matcherna, 852 mot CHIF och 809 mot Åmål. Martin Adolfsson-Bergman följde mot CHIF på 849 och mot Åmål följde Roger Björklund på 800 prick.

 

Tegnér F spelade bortamatcher mot Bågen F och Jösse F.

Båda matcherna slutade i förlust, 2-18 mot Bågen och 9-11 mot Jösse.

Tre man över 900 för Bågen med Jonas Dammen i topp med 983, följd av Joackim Biehl 975 och Sara Biehl på 902.

För Jösse var Kenneth Johansson i topp med 912, följd av Mattias Nilsson på 840.

Peter Hahn toppade för Tegnér mot Bågen med 886, följd av Jan-Erik Elf på 866. Mot Jösse var Lars Lindh i topp med 847, följd av Peter Hahn på 818.

 

Asterix tog emot gästande King Cobra BK hemma i Degerfors.

De vann sin match med 15-5.

Juha Tuohino toppade för hemmalaget med 830, följd av Jan-Erik Åkesson på 825.

 

Almen tog emot gästande Kopparbergs BK hemma på Idrottshuset.

De vann sin match med 13-6.

Johan Sax toppade för hemmalaget med 891, följd av John Sjöberg på 870.

 

Nobel F fick också besök av Kopparbergs BK på sina hemmabanor.

De vann sin match med 11-9.

Johan Igelström toppade för hemmalaget med 862, följd av Håkan Fridlund på 856.

 

Div. 3 Sydvästra Svealand

LC17 BK spelade bortamatcher i Kumla mot BK Friends och BK Pliggen.

De fick två poäng med sig hem genom vinst mot Pliggen med 11-8.

Matchen mot Friends slutade med första förlusten för säsongen, 9-11.

Clas Nilsson toppade mot Friends med 846, följd av Daniel Norevik på 835. Mot Pliggen var Tom Thomsen i topp med 741, följd av Stefan Snarberg på 733.

 

Kasi F och LC17 BK F tog båda emot gästande Karlslunds IF F hemma i Karlskoga.

Båda hemmalagen vann sina matcher, Kasi med 18-2 och LC17 med 15-5.

Torbjörn Albertsson toppade för Kasi med 916, följd av Hans Andersson på 812.

För LC17 var Michael Gustafsson i topp med 778, följd av Hans Andersson på 713.

 

 Div. 3 Västra Svealand

Fryken och Fryken F tog båda emot gästande Arvika West hemma i Torsby.

Fryken vann sin match med 11-9.

För Fryken F blev gästerna försvåra och matchen slutade i förlust 6-14.

Fredrik Hesselberg-Meyer toppade för Fryken med 854, följd av Joel Landegren på 835.

För Fryken F var Tobias Eriksson i topp med 755, följd av Ann-Britt Persson på 726.

Christer Johansson toppade för Arvika West i båda matcherna, 855 mot Fryken och 788 mot Fryken F. Gunnar Dahlman följde mot Fryken på 773 och mot Fryken F följde Håkan Magnusson på 769.

 

Gruvan spelade bortamatcher mot Åmåls BC F och Edsbowlarna F.

De fick tre poäng med sig hem genom vinst mot Åmål med 14-6 och oavgjort 10-10 mot Ed.

Tobias ”Dyckert” Ambjörnsson toppade mot Åmål med 877, följd av Magdalena Milde och Mikael Lindberg som båda hade 733. Mot Ed var Janne Johansson i topp med 778, följd av Benny Norlin på 770.

 

Merrimac tog emot gästande CarlstadHammarö IF F hemma i Filipstad.

De vann sin match med 18-2.

Albin Johansson toppade för hemmalaget med 736, följd av Dan Axelsson på 732.

Mikael Kratz toppade för CHIF med 693, följd av Benny Styffe på 659.

 

Karlstad BK och Taifun F tog båda emot gästande Sun Club hemma på Nöjesfabriken.

Båda hemmalagen vann sina matcher, KBK med 17-3 och Taifun med 16-3.

Kennet Boström toppade för KBK med 834, följd av Christer Mellberg på 778.

För Taifun var Per-Erik Nilsson i topp med 880, följd av Eva-Lena Johansson på 807.

Lennart Svärd toppade för Sun Club i båda matcherna, 786 mot KBK och 735 mot Taifun. Örjan Gustavsson följde mot KBK på 690 och mot Taifun följde Rasmus Eriksson på 696.

 

Dam Norra Allsvenskan

Kulorna tog emot gästande Sollentuna BWK hemma i Karlskoga.

De vann sin match med 12-8.

Eva Falkenström toppade för hemmalaget med 798, följd av Anne Johansson på 730.

 

Dam Div. 1 Södra Svealand

Solklot tog emot gästande BK Qvinns hemma på Nöjesfabriken.

De vann sin match med 13-7.

Annelie Johansson toppade för hemmalaget med 817, följd av Gunilla Jansson på 728.

 

Wåxnäsflickorna tog också emot gästande BK Qvinns på sina hemmabanor.

Gästerna blev försvåra och matchen slutade i förlust 6-14.

Marie Milde toppade för hemmalaget med 682, följd av Kathrin Nilsson på 676.

 

Reserv 7

Karlstad BK B och Taifun B tog emot gästande Sun Club B hemma på Nöjesfabriken.

KBK vann sin match med 15-4.

Taifuns match slutade i förlust 9-11.

För KBK var Björn Camén i topp med 650, följd av Jeanette Fors på 611.

Ove Pettersson toppade för Taifun med 645, följd av Christer Svensson på 640.

Leon Hellberg toppade för Sun Club i båda matcherna, 599 mot KBK och 740 mot Taifun. Viktor Karlsson följde i båda, 542 mot KBK och 666 mot Taifun.

 

Team Filipstad B tog emot gästande Pollux hemma i Filipstad.

Gästerna blev försvåra och matchen slutade i förlust 6-13.

Magnus Sjöholm toppade för hemmalaget med 629, följd av Leif Kjellgren på 618.

För Pollux var Sune Fridén i topp med 779, följd av Bo Larsson på 668.

 

CarlstadHammarö IF C tog emot gästande Bågen B hemma på X-näshallen.

De vann sin match med 18-2.

Mattias Grönberg toppade för hemmalaget med 673, följd av Inga-Lena Johannesson på 664.

För Bågen som bara spelade med ungdomar var William Biehl i topp med 544, följd av Lucas Carlsson på 494.

 

Inga matcher för Gruvan B, och CarlstadHammarö IF B denna omgång.

Uppdaterad: 27 NOV 2017 12:07
Skribent: Madelene Lindberg
Epost: Adressen Gömd

 FacebookYoutubeTwitter
 

Inbjudan till sommarläger 13-15/8 


BITS_logga 2014

Idrottslyftet

 
 
Städa Sverige
 
 

Samarbetspartners

Sedan starten 1991 har bowlingsporten tjänat över 725 miljoner på att sälja Folkspels produkter. Här finns ytterliggare möjligheter för er förening.

 
bowlaren_liten
Vägledning - Tidningsäventyr

Postadress:
Värmlands Bowlingförbund
Idrottens Hus, Box 10
651 02 Karlstad

Besöksadress:
Idrottens Hus, Industrigatan 1
652 21 Karlstad

Kontakt:
Tel: 010-47 64 770
E-post: This is a mailto link

Se all info