Hoppa till sidans innehåll

1:a kvalhelg 4-5 maj


Krönikan kvalmatcher 4-5 maj

Första kvalhelgen är avklarad och kvalet går vidare nästa helg.

 

Div. 1

Wåxnäs spelade kvalmatcher om att vara kvar i div 1 mot Team Lerum BC F1.

De vann båda matcherna, den första med 13-7 och andra med 10-0 på två serier.

Nästa kvalmatch spelas i Norrköping, Haga mot BK Flax den 12 maj kl. 11.00.

Mikael Jakobsen toppade i första matchen med 805, följd av Allan Hansen på 795. I andra matchen var Allan Hansen i topp med 485 på två serier, följd av Isabelle Hultin på 477.

 

Nobel F spelade kvalmatcher om att vara kvar i div 1 mot Södra BK.

Den första matchen vann de med 12-8, den andra förlorade de med 7-13. Därmed blev det en skiljeserie som de vann med 3-2.

Nästa kvalmatch spelas i Götene mot BF Solängen den 11 maj kl. 10.00.

Jonathan Andersson toppade i första med 791, följd av Leif Göthberg på 787. I andra matchen var Stefan Nilsson i topp med 848, följd av Lennart Nyman på 841. I skiljeserien toppade Stig Hermansson med 234.

 

Div. 2 V:a Svealand

Bågen F spelade kvalmatcher om en plats i division 1 mot Varta BK.

De förlorade båda matcherna, den första med 2-18 och den andra med 4-11 på tre serier.

Werner Biehl toppade i första matchen med 843, följd av Sara Biehl på 780. I andra matchen var Sara Biehl i topp med 645 på tre serier, följd av Kurt Simonsson på 617.

Bågen spelar kvar i div 2 nästa säsong.

 

Asterix spelade kvalmatcher om en plats i division 1 mot Mini Arccus Club.

De förlorade båda matcherna, den första med 4-11 på tre serier och den andra med 3-12 på tre serier.

Anders Berg toppade i första matchen med 674 på tre serier, följd av Filip Tuohino på 667. I andra matchen var Anders Berg i topp med 711 på tre serier, följd av Peter Mörk på 637.

Asterix spelar kvar i div 2 nästa säsong.

 

Div. 2 S:a Svealand

LC17 BK spelade kvalmatcher om en plats i division 1 mot Eksjö BK.

De förlorade båda matcherna, den första med 6-14 och den andra med 3-12 på tre serier.

Henrik Karlsson toppade i första matchen med 879, följd av Conny Juliusson på 806. I andra matchen var Conny Juliusson i topp med 608 på tre serier, följd av Jonas Larsson på 539.

LC17 spelar kvar i div 2 nästa säsong.

 

Div. 3 V:a Svealand

Kasi F spelade kvalmatcher om en plats i division 2 mot BK Wege.

De förlorade första matchen med 8-12, vann den andra med 12-8. Matchen gick till en skiljeserie som de vann med 3-2.

Nästa kvalmatch spelas på Strike & Co Örebro mot BK Wik F den 11 maj kl. 10.00.

Toppade i första matchen gjorde Leif Borg med 822, följd av Hans Andersson på 771. I andra matchen var Anders Hörman i topp med 828, följd av Hans Andersson på 797. I skiljeserien toppade Hans Andersson med 214.

Uppdaterad: 06 MAJ 2019 11:47 Skribent: Madelene Lindberg
Epost: Adressen Gömd

FacebookYoutubeTwitter

BITS_logga 2014

enbanafritt

SUL

BHL
Inbjudan

Idrottslyftet

 Inbjudan till
sommarläger på
 bowlinggymnasiet
i Nässjö

 
Städa Sverige
 

 
bowlaren_liten
 
Sambla AB

Postadress:
Värmlands Bowlingförbund
Ventilgatan 1
653 45 Karlstad

Besöksadress:
Ventilgatan 1
653 45 Karlstad

Kontakt:
Tel: 0706544687
E-post: This is a mailto link

Se all info