DM 2016/2017 - Närkes Bowlingförbund
Hoppa till sidans innehåll

DM 2016/2017


Resultat 3-Manna DM Herrar.

1. BK Glam 4       2546   Per Graff - Mikael Lindberg - Patrick Wetterberg.

2. BK Glam 1       2465   Robert Lindberg - Andreas Jonsson - Andreas Gustavsson.

3. BK Glam 3       2456   Tommy Hultgren - Adam Hultgren - Niklas Lindholm - Owe Jacobsson.

4. BK Glam 2       2334    Niclas Odbert - Martin Bergback - David Rendius.

5. King Cobra 3    2157    Ossi Heikkinen - Niklas Isaksson - Robin Lundgren.

6. King Cobra 1    2155     Björn Torstensson - Åke Johansson - Kent Wehlander.

7. Kopparberg       2151     Johan Wikström - Per Karlsson - Stefan Larsson.

8. King Cobra 2     2141     Krister Jakobsson - Kent Fahlin - Tony Båtsman.

9. King Cobra 4     2140     Karl-Erik Backman - Fredrik Rosengren - Henrik Rosengren.

10. KIF 2               2113     Kent Gustavsson - Roland Öhman - Jan Alvestam.

11. BK Fight          2065    Simon Söderberg - Magnus Söderberg - Pontus Moell.

12. KIF 1                2039    Jan Järholt - Selcuk Nar - Johan Rasmusson.

 

Resultat 3-Manna DM Damer.

1. Merci 1                2457    Emilie Tiveljung -- Therese Algotsson - Anna Lindfors.

2. Merci 2                2126    Emma Sätterlund - Ulrika Appelqvist - Barbro Hörman.

3. King Cobra          1960    Yvonne Norling - Ylva Winges - Lena Eriksson. 

 

  

  RESULTAT DM NÄRKE 2016/17          
                                 
  UNGDOM   1 2 3 4 5 6 7 8            
1 TEODOR AXBERG GLAM 183 180 204 120 140 211 165 167 1370          
2 AKSEL NAR KARLSLUND 168 152 138 135 148 202 154 191 1288          
3 NOEL BRODIN KARLSLUND 148 141 135 150 154 161 137 157 1183          
4 ALFONS NILSSON FRIENDS 142 124 128 137 105 126 124 144 1030          
                                 
  UNGDOM FLICKOR   1 2 3 4 5 6 7 8            
1 OLIVIA NILSMATS FRIENDS 91 110 136 80 138 114 118 108 895          
                                 
  JUNIORER   1 2 3 4 5 6 7 8            
1 ADAM HULTGREN GLAM 248 179 259 289 205 279 179 254 1892          
2 LUDWIG GIDESAND KARLSLUND 194 202 186 153 224 158 193 175 1485          
3 KEVIN SIGURDH FRIENDS 222 185 160 132 194 170 186 168 1417          
4 GLENN FLORENS KARLSLUND 141 170 199 163 179 185 155 169 1361          
5 ANDREAS KEMHAGEN KING COBRA 156 179 181 147 146 154 149 127 1239          
                                 
  OLDBOYS   1 2 3 4 5 6 7 8            
1 PER GRAFF GLAM 237 182 205 216 202 185 226 232 1685          
2 LARS-ERIK JOHANSSON LOKET 206 175 201 234 214 244 221 190 1685          
3 LASSE LINDBERG LOKET 193 208 188 238 220 209 235 161 1652          
4 JAN ALVESTAM KARLSLUND 223 156 199 206 161 226 232 202 1605          
5 JAN-OLOV WÅGSTRÖM LOKET 176 245 180 222 188 193 179 195 1578          
6 ANDERS WIDÉN LOKET 180 168 183 244 200 175 203 224 1577          
7 KENT GUSTAFSSON KARLSLUND 158 185 174 158 180 218 204 184 1461          
8 ROLAND ÖHMAN KARLSLUND 152 193 180 181 223 148 158 170 1405          
9 TOMAS LAGE LOKET 113 160 145 184 155 219 205 194 1375          
10 OVE ÖSTLUND LOKET 163 164 167 190 158 203 163 147 1355          
11 GLENN NYDÈN KING COBRA 177 178 154 170 156 136 156 159 1286          
12 BJÖRN SÖDERBERG KING COBRA 161 165 122 177 126 114 135 145 1145          
                                 
  VETERAN   1 2 3 4 5 6 7 8            
1 ÅKE JOHANSSON KING COBRA 166 145 204 219 223 194 221 170 1542          
2 TIMO GÅRDELIN GLAM 246 170 185 209 190 186 147 167 1500          
3 KARL-ERIK BACKMAN KING COBRA 156 146 222 160 159 183 179 138 1343          
4 CLAES LINDNÉR KING COBRA 192 185 168 128 156 140 177 134 1280          
5 ÅKE HENRIKSSON KING COBRA 193 159 179 150 122 146 176 139 1264          
                                 
   HERRAR
    KVAL SER 1 SER 2 SER 3 SER 4 SER 5   1 2 3 4 5 6 FINAL ROLL OFF
1 ANDREAS GUSTAVSSON GLAM 236 279 209 199 193 1116 221 244 243 212 217 216 226  
2 PER GRAFF GLAM 191 207 214 233 228 1073 207 241 227 206 223 211 191  
3 ÅKE JOHANSSON KING COBRA 167 201 176 174 200 918 215 209 202 156 204 200   56
4 BO CLAESSON PLIGGEN 176 215 189 221 226 1027 242 213 191 181 168      
5 FREDRIK FUXHOLT FRIENDS 175 208 174 182 201 940 196 240 206 150        
6 ROBERT LINDBERG GLAM 212 200 223 244 246 1125 195 220 163          
7 MARTIN BERGBACK GLAM 213 150 203 146 172 884 236 209           48
8 NICLAS LINDBLOM GLAM 213 234 276 210 232 1165 241 205            
9 SVEN OLOF CLAESSON PLIGGEN 178 156 158 177 224 893 216 204            
10 ADAM HULTGREN GLAM 246 226 210 222 192 1096 238 200            
11 PATRIK WETTERBERG GLAM 214 198 257 234 237 1140 191 191            
12 ANDREAS JONSSON GLAM 216 236 215 247 259 1173 235 184            
13 JOHAN RASMUSSON KARLSLUND 207 169 203 172 159 910 186 177            
14 WEINE OHLSSON ATOM 224 215 244 188 166 1037 216 171            
15 OWE JACOBSSON GLAM 147 160 223 164 205 899 230 148            
16 ALEXANDER JÖBO GLAM 219 192 196 255 180 1042 185              
17 TOMMY HULTGREN GLAM 196 224 158 220 245 1043 182              
18 BO JANSSON LOKET 210 180 171 169 170 900 179              
19 KENT WEHLANDER KING COBRA 176 186 159 203 198 922 176              
20 TOBIAS JOHANSSON GLAM 180 146 170 164 204 864 168              
21 CLAES RASMUSSON KARLSLUND 162 162 161 192 212 889 167              
22 NICLAS ODBERT GLAM 204 217 180 237 161 999 148              
23 PETER CLAESSON PLIGGEN 161 188 192 159 185 885 135              
24 TOBIAS GUSTAFSSON GLAM 191 212 192 135 173 903 132              
25 JAN JÄRHOLT KARLSLUND 153 180 155 192 182 862                
26 JOHAN WIKSTRÖM KOPPARBERG 161 176 190 166 167 860                
27 JONNY NILSMATS FRIENDS 194 170 206 151 127 848                
28 LARS AXBERG GLAM 151 168 146 175 197 837                
29 STEFAN LARSSON KOPPARBERG 168 162 174 160 134 798                
30 STEFAN NILSSON FRIENDS 151 143 131 175 167 767                
31 PIERRE ÖQVIST ATOM 126 170 145 190 132 763                
                                 
   DAMER  
    KVAL SER 1 SER 2 SER 3 SER 4 SER 5   1 2 3 4 5 6 FINAL  
1 JANINA LINDBERG GLAM 198 181 225 191 184 979 193 172 180 190 181 211 174  
2 EMELIE TIVELJUNG MERCI 232 225 167 233 204 1061 184 216 224 220 170 190 161  
3 EMMA SÄTTERLUND MERCI 171 166 177 140 190 844 171 196 180 158 191 165    
4 ANNA LINDFORS MERCI 211 179 217 192 208 1007 147 191 221 218 155      
5 BARBRO HÖRMAN MERCI 168 174 154 229 185 910 201 200 202 130        
6 THERESE ALGOTSSON MERCI 180 165 154 233 153 885 221 157 173          
7 ULRIKA APPELQVIST MERCI 180 235 177 176 188 956 189 132            
8 KATARINA GÖRANSDOTTER SOLID 190 186 215 196 187 974 124              
9 VERONICA OHLSSON ATOM 136 161 189 162 150 798                
10 TOVE FALK PLIGGEN 123 184 105 220 139 771                
Uppdaterad: 06 FEB 2017 18:15
Skribent: Ulf Jimmy Dahlström
Epost: This is a mailto link

Postadress:
Närkes Bowlingförbund
Idrottens hus, Karlsgatan 28
703 41 Örebro

Besöksadress:
Idrottens hus, Karlsgatan 28
703 41 Örebro

Kontakt:
Tel: [saknas] Information
E-post: This is a mailto link

Se all info