Hoppa till sidans innehåll

Prestationsnål



Bestämmelser och tidigare utdelningar

Bestämmelser för Göteborgs Bowlingförbunds Prestationsnål

 

(instiftat juni 1990)

 

 

Nålen kan tilldelas bowlare inom distriktet som under spelsäsongen nått så fram-

skjutna placeringar i serie- och tävlingsspel att de kan bedömas ge honom/henne

en ledande position.

 

Nålen bör endast tilldelas en herre och dam/säsong.

 

Nålen kan även tilldelas annan inom distriktet verksam person/ personer, som på 

ett förtjänstfullt sätt utfört arbete som gagnar bowlingen.

 

Förslagsrätt har GBGs BFs styrelseledamöter. AU utser kandidater och framlägger

förslagen till styrelsen som är beslutande.

 

Nålen kan endast erhållas en gång.

 

GÖTEBORGS BOWLINGFÖRBUNDS PRESTATIONSNÅL

                                                                                                                                                                                                                                         

 1.   Erik Blomquist IFK Göteborg
 2.   Marie Holmquist Örgryte IS
 3.   Pär Svensson BK Joker
 4.   Ulf Sjöblom BK Joker
 5.   Britt Sellén Stigbergshallen
 6.   Rune Sellén Stigbergshallen
 7.   Åsa Larsson IFK Göteborg
 8.   Mats Karlsson Örgryte IS
  9.   Ulf Hämnäs Örgryte IS
  10. Thomas Leandersson Örgryte IS
  11. Susanne Erlandsson Örgryte IS
  12.  Willy Kallander Diamonds BC
  13.  Mats Svensson BK Joker
  14. Lars Ekwall BK Solkatten
  15. Patrik Boman BK Ascot
  16. Christina Dahlgren Örgryte IS
  17. Vanja Andersson BK Mascot
  18. Bengt Johansson BK Astoria
  19. Ann-Marie Johansson IFK Göteborg
  20. Thorsten Bendéus BF Solängen
  21. Johan Damberg BK Joker
  22. Christel Carlsson Örgryte IS
  23. Kerstin Dalnäs BK Mascot
  24. Thorsten Marberg Landvetter Bf
  25. Patrik Backe Team Pergamon 
  26. Catharina Blixt Jeppsson  Örgryte IS
  27.  Linda Haglund   Örgryte IS 
  28. Martin Larsen  Team Pergamon 
  29  Evert Frisell    BS Trio/Gillet 95

  30.  Robert Andersson, Team Pergamon     

  31.  Alexander Kotton, Team Pergamon 

32. Mats Wetterberg, Örgryte IS

33, Gunnar Braun, BK Astoria

34. Nina Flack, Team X-Calibur

35. Mats Olsson, Team Pergamon

36. Hampus Thorstensson, Nordmanna Bowling

 

                                                

Uppdaterad: 05 FEB 2017 19:13
Skribent: Stefan Sundborg

FacebookYoutubeTwitter

BITS_logga 2014

Inbjudan till U21 Camp
2-4/1-2019 i Nyköping!
Läs mer här!



Resultat och tabeller

Idrottslyftet

 

 
Städa Sverige
 

 
bowlaren_liten

Postadress:
Svenska Bowlingförbundet
Box 11016
100 61 Stockholm

Besöksadress:
Skansbrogatan 7
118 60 Stockholm

Kontakt:
Tel: 08-699 60 00
E-post: This is a mailto link

Se all info